Download putty ssh for windows Cute FTP Pro download putty

BU ALANA REKLAM VERMEK ICIN
TIKLAYIN (AYLIK 50 TL)

Tatil Sayfaları
Türkiye'de Kış Turizmi - Kayak Sporu - Merkezleri
KAYAK SPORU TURIZMI

 
TÜRKİYE'DE KAYAK TURİZMİ

Türkiye turizm alanındaki atakları, iklimi ve coğrafi yapısı ile güçlü bir potansiyele sahiptir. Ülke genelinde bulunan onlarca kayak merkezine binlerce yerli ve yabancı turistin geldiği Türkiye çok önemli kış turizmi merkezi haline gelmiştir.

Bilhassa, Rus ve Avrupalı turistler kış turizmi için Türkiye'yi tercih etmekte, özellikle Rus turistler Erzurum Palandöken ve Bursa Uludağ'a gelmektedirler. Türkiye kış turizmi için turist çeken ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu arada, kış turizmi için çok önemli bir potansiyele sahip olan Karadeniz Bölgesi'nde de 4 mevsim 12 ay turizm hedeflenmektedir.

Türkiye`de irili ufaklı yaklaşık 20`ye yakın kayak merkezi olmakla beraber, tesislere ulaşımın kolaylığı, pistlerin kalitesi ve uygunluğu bakımından en elverişli kayak merkezleri yan tarafta sıralanmıştır.

Bu kayak merkezlerinde yer alan konaklama tesislerinde, toplam 8 bin adet yatak kapasitesi bulunurken, Kültür ve Turizm Bakanlığınca, kayak merkezlerindeki yatak kapasitesinin, 42 bin 700'e çıkarılmasının hedeflendiği belirtilmektedir. Kayak merkezlerine göre planlanan yatak kapasiteleri şöyledir :

"Aksaray Hasandağı 3 bin 640, Antalya Akdağı 5 bin, Bayburt Kopdağı 810, Bolu Köroğlu 4 bin 500, Bursa Uludağ 3 bin 270, Erzurum Palandöken 8 bin 250, Gümüşhane Zigana 410, Isparta Devraz bin 800, Kastamanu-Çankırı Ilgaz bin 300, Kayseri Erciyes 3 bin 585, Muğla Erendağ 5 bin."

Kayak merkezlerine ulaşım gerek özel araçlarla gerekse özel tur şirketlerinin düzenlediği turlarla sağlanabilir. Kayak merkezlerindeki hava ve yol şartları göz önüne alındığında, özel araçlarda zincir bulundurulması önem taşımaktadır.

Kayak merkezlerine gidiş günübirlik veya birkaç günlük olabilir. Her kayak merkezinde; özel işletmelere ait oteller bulunmakla beraber, bazı merkezlerde de bazı kamu kuruluşlarına ait konaklama tesisleri de yer almaktadır. Diğer bir seçenek ise; İzmit, Kayseri gibi şehir merkezlerine yakın kayak bölgelerinde, geceyi şehir merkezinde geçirmek şeklinde olabilir.

Günübirlik gidilecek kayak merkezlerine erken gitmek gezinin en önemli noktalarından biridir. Kayak merkezlerindeki pistler sabah 0800?0900 gibi hizmete açılmakta, akşam 1600?1700 sularında da pistler kapanmaktadır.

Kayak merkezlerinde bulunan pistler ve pistler üzerindeki teleferik ve telesiyejler mevcut oteller tarafından işletilmektedir. Her otelin kendine ait pistleri bulunmaktadır. Bu pistlerden faydalanmak için her otel tarafından günlük bir ücret talep edilmektedir. 
BAZI OTELLER / KONAKLAMA TESİSLERİ

ULUDAĞ : KARİNNA OTEL / AGAOĞLU RESORT
BECEREN OTEL / ATASU OTEL
KARTALKAYA : DORUKKAYA OTEL / KARTAL OTEL / GRAND KARTAL OTEL / VİLLA NEVA
PALANDÖKEN : PALAN OTEL / DEDEMAN OTEL
DAVRAZ : HOTEL EĞİRDİR / SİRENE OTEL
SAKLIKENT / ANTALYA : SAKLIKENT
ILGAZ : DAĞBAŞI OTEL
SARIKAMIŞ : ÇAMKAR OTEL / TOPRAK OTEL
ERCİYES : ACE ERCİYES OTEL / DEDEMAN
KAYAK TURİZMİ OPERATÖRLERİ

KATIA HOLIDAYS
ERCİYES / KARTALKAYA / KARTEPE
RADIKAL TUR
KARTALKAYA / DAVRAZ
NESTRAVEL
ULUDAĞ
EXTREMELIFE-TURK
ULUDAĞ
KAYAKTURU.NET
ULUDAĞ / KARTALKAYA

KAYAKLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN
KAR TUTKUSU.COM
KAYAK TÜRKİYE

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfadaki bilgiler internetten derlenmiş olan bilgilerdir. VideosofTurkey sitesinin bu bilgilerin doğruluk derecesi açısından herhangi bir garanti vermek gibi bir sorumluluğu olmadığından sitemiz üçüncü şahıslara karşı da hiçbir şekilde herhangi bir yükümlülük kabul etmez.


View My Stats

KAYAK MERKEZLERİ


ULUDAG KAYAK

ULUDAG KAYAK


ULUDAĞ
: Bursa'nin 36 kilometre güneyinde yer alan Uludag, ülkenin en gözde kış sporları merkezi. Uludag kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile 'tur kayagı' ve 'helikopterli kayak' uygulamaları bakımından uygun cografya sartlarına sahip. Kayak dısında tesislerde, snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti gibi aktivitelerde de bulunabiliyor. Kayak alanı bin 750-2 bin 543 metre yükseklik arasında.

Kayak için uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasındakı dönem. Normal kıs kosullarında üç metre dolayında kar yagışı alan yöre, mevsim basında toz kar, sonunda ise ıslak kar niteligi gösteriyor. Oteller bölgesinde sekiz telesiyej, yedi telesiki olmak üzere 15 mekanik tesiste 11 bin kisi/saat kapasite mevcut.

KARTALKAYA KAYAK

KARTALKAYA TUR

KARTALKAYA BOLU : Köroğlu Milli Parkı içerisinde yer alan kayak merkezi, Ankara'dan 180 km, Bolu'dan 50 km. uzaklıktadır. Ankara ve İstanbul'un ortasında (Ortalama 250'şer km., yani 4 saat) sayılabilen bölgede kayak mevsimi 15 Aralık ile 31 Mart arasında yaklaşık 4 ay sürmektedir. Kar kalınlığı ortalama 2,5-3 m. olup kayak alanı 2200 m. ile 1850 m. arasında bulunmaktadır.

Bölgede 9 adet teleski ile 2 adet telesiej tesisi bulunmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 7000 kişi/saat taşıma kapasitesi anlamına geliyor. Bu kadar kişi toplam 13 pistte kayabilmektedir. Sisli havalarda eğimi fazla olan bölgelerde kaymanın tehlikeli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Alp kayağı, kayaklı koşu ve tur kayağı için çok uygun koşullara sahip.

PAKANDOKEN KAYAK TESIS

PALANDOKEN KAYAK

PALANDÖKEN - ERZURUM : Üç bin 185 metre zirveye sahip Palandöken Dagları, Erzurum'un güneyinde yer alıyor ve dogu-batı yönünde uzanıyor. Türkiye'nin en yüksek ve soguk illerinden biri olan Erzurum'da kayak alanı 2 bin 200-3 bin 176 metre yükseklikte.

Karasal iklim nedeniyle, mevsim boyunca 'toz kar' üzerinde kayak yapılıyor. 10 aralik-10 Mayıs arasındaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun zaman. Kayak merkezinde beş adet telesiyej, bir adet teleski, iki adet baby lift ve bir adet gondol lift hizmet veriyor.

DAVRAZ KAYAK MERKEZI

DAVRAZ KAYAK

DAVRAZ - ISPARTA : Merkez, Isparta il sınırları içinde ve merkeze 26 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Karasal iklimin hüküm sürdüğü merkezde, kayak mevsimi Aralık-Nisan ayları arasında. Merkezde uzunlugu bin 155 metre olan, bin kişi/saat kapasiteli telesiyej tesisi mevcut. Bölgeye 10 milyon YTL lik altyapı yatırımı yapıldı

Kar kalınlığı: 0.50-2.50 m. Kayak alanı: 440 hektar. Kayak alanı rakımı: 2000 m. (ortalama). Zirve: 2635 m. (Ulparçukuru Tepesi). Kayak pistlerinin uzunluğu: 6 ila 8 km


SAKLIKENTSAKLIKENT - ANTALYA : Merkez, Akdeniz Bölgesi'nde Antalya'nın batısında Beydagları üzerinde, Antalya kent merkezine 50 kilometre kuzeybatida yer alıyor. İki bin 747 metre yüksekliği olan Bakırlı Dagı'ndaki kayak merkezinde, kayak alanı 2 bin 300-2 bin metre arasında. Kar yağışına baglı olarak kayak mevsimi iki, üç ay sürüyor. Merkezde, 240 kişi/saat ve 340 kişi/saat kapasiteli 600 ve 800 metrelik iki adet teleski hizmet veriyor.

ILGAZ KAYAK
ILGAZ - KASTAMONU : Merkez, Kastamonu ve Çankiri illeri sinirinda zirvesi 2 bin 850 metre olan Ilgaz siradaglari üzerinde, Ilgaz Milli Parki içinde yer aliyor. Kayak mevsimi ise aralik ayinda baslayip nisan ayina kadar sürüyor. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile bir adet teleski tesisi bulunuyor. 700 m. uzunlugundaki telesiyej tesisi 700 kisi/saat kapasitede, 950 m. uzunlugundaki teleski bin kisi/saat kapasitede.
SARIKAMIS KAYAK
SARIKAMIŞ - KARS : Kars-Sarikamis ilçe merkezinin güneydogusunda yer alan merkez, 2 bin 634 metre yükseklikte bulunuyor. Çamlar arasinda toplam 12 kilometreyi bulan bes etapli piste sahip 2 bin 500 rakimli Cibiltepe, kristal karla kapli. Sarikamis'ta kayak için en uygun zaman 20 aralik-20 mart tarihleri arasi. Sarikamis ve çevresi, Alp disiplini, Kuzey disiplini ve tur kayagi etkinlikleri için çok uygun kosullara sahip. Merkezde iki adet telesiyej, bir adet teleski tesisi hizmet veriyor.
ERCIYES KAYAK
ERCİYES - KAYSERİ : Orta Anadolu'nun en yüksek dorugu olan Erciyes Dagi Kayseri ilinin 25 kilometre güneyinde bulunuyor. Sönmüs bir volkan olan dagin yüksek kisimlari yilin her mevsiminde kalici karlarla örtülü. Merkez, dagin kuzey yamaçlarinda yer alan Tekir Yaylasi üzerinde. Kayak için en uygun zaman 20 kasim-20 nisan tarihleri arasi. Normal kis kosullarinda kar kalinligi yaklasik 2 metre dolayinda. Kayak merkezinde toplam bin 905 kisi/saat ik adet teleski ve bir adet telesiyej olmak üzere üç adet mekanik tesis mevcut.
ELMADAG_KAYAK
ELMADAĞ - ANKARA : Merkez, Ankara ili sinirlari içinde Elmadag'in kuzey yamaçlarinda yer aliyor. Ankara'ya 18 kilometre uzaklikta olan kayak merkezine ulasim üniversite araçlari ve özel araçlarla saglaniyor. Merkezde kayak sezonu ocak-mart arasinda yapilirken, kar kalinligi 30-60 santimetre arasinda degisiyor. Merkezde, 548 metre uzunlugunda saatte 720 kisi kapasiteli bir adet teleski bulunuyor, pist ise kolay ve orta zorluk derecelerinde.