VIKING MOTEL
BU SAYFAYA REKLAM VEREBILIRSINIZ - BILGI ICIN TIKLAYIN

Marmara Adası...
GENEL: Istanbul'un gürültüsü ile içli disli olmussaniz eger, Marmara Adasi'nin dinginligi ilk anlarda beyninizi uyusturur... Günes batarken, ufuk hattinda önceleri bir karalti belirir. Bir süre sonra Asmali Adasi'nin çakari göz kirpmaya baslar. Asmali, Marmara Adasi'nin adeta Istanbul yönündeki ileri karakoludur. Adanin arkasinda ag seren küçük motorlara, kayiklara rastlarsiniz. Bazilari agda, bazilari oltanin ucunda nasibini arayan Marmarali balikçilardir bunlar. Günes batarken ya da dogarken çikarlar denize... O sessizlik içinde fisiltilari bile duyarsiniz. Giderek kirlenen Marmara Denizi'nde, denize girilebilecek "saglikli" iki-üç yerden birisidir Marmara Adasi

Istanbul'a deniz yolu ile kus uçusu 72 deniz milllik uzakligiyla, bir sürat teknesiyle 2.5 saatlik mesafededir... Sahile yakin yerlerde zeytinlikler, baglar, yükseklerdeki kizilçamlar ve güneydeki makiler, Marmara Adasi'ni yakinindaki diger adalardan hemen ayirir.DİĞER TATIL YERLERİ İÇİN TIKLAYIN
FETHIYEMARMARISBOZCAADASAROS BÜYÜKADA DİĞER

RESİM GALERİSİ


ÖNEMLİ TELEFONLAR (0266)
Kaymakamlık 885 50 06
Belediye Başkanlığı 885 54 89
Marmara Adliyesi 885 60 92
Jandarma Karakolu 885 56 16
Sağlık Ocağı

885 51 19

Ziraat Bankası 885 51 83
TEDAŞ 885 5212
Deniz Otobüsleri (0212) 516 12 12Hemen yakinindaki Avsa'da turizm sezonu sazli, cazli gümbür gümbür yasanirken, Marmara'da sakinlik ve mütevazilik göze çarpar. Belki de bu nedenle ada dogal yapisini bugüne dek korumayi basarabilmis. (Metin Kaynak : Boncuk Motel Web Sitesi)

Marmara Denizi'nin (Propontis) güneybatisinda yer alan Prokonnesos, Imroz'dan (Gökçeada) sonra Marmara'nin en büyük ikinci adasidir. Prof.Bilge Umar'a göre Prokennesos'un ismi Hellen dilinde ceylan anlamina gelen 'prox' ile ada anlamindaki 'nesos' un birlesmesinden meydana gelmistir.W.M.Ramsay'da M.Ö.2000'de Luwi dilinden gelen bu ismin Hellen dilinde degistirildigini ileri sürmüstür. Prokonnesos'da Eski çagdan günümüze ulasan kalintilarla karsilasilmamistir.Tarihi kaynaklara göre M.Ö.1200'lerdeki Ion göçünden sonra yerlesim baslamistir.Antik çaglarda Miletoslular burasini deniz üssü olarak kullanmislardir. Konumundan dolayi tarih boyunca saldirilari ugramis ve yagmalanmistir. Bu nedenle de adanin çesitli yerlerinde kale kalintilari ile karsilasilmistir.Roma döneminde buradaki mermer ocaklari isletilmis ve önemli bir mermer yapim yeri olmustur. Antik çaglardan günümüze kadar yararlanilan bu mermer ocaklarinin %95'inin saf olusu kalitelerinin bir isaretidir. Kalintilari, çogu kez 2 m.ye ulasan mermerlerin yani sira Çinarli köyündeki Bedalan Körfezi (Pîrî Reis bu limandan Petalan Limani diye bahseder) çevresinde de kristalleri daha küçük boyutlarda olan dolamitli mermerler çikarilmistir. Ilk çagdan günümüze ulasan yapi kalintisi olmamasina karsilik, Viranköy'ün güneyindeki tepede kale kalintisi, Kesikçiler mevkiindeki limanda da horasan duvarlarla karsilasilmistir. Prokennesos küçük bir kent görünümünde olmasina karsilik, Fenike donanmasinca yakilip yikilmistir. M.Ö.410'da Alkibiades komutasindaki Atina donanmasi Kyzikos yakinlarindaki savas öncesi burada konaklamistir.M.Ö.408''e Atina donanmasi Khalkedon 'a (Kadiköy) kusatmaya giderken yine burada bir süre kalmistir. Prokonnesosda yüzey arastirmasi ve kazi çalismalarina uzun süre baslanamamistir.Ilk kez Istanbul Arkeoloji Müzeleri adina Dr.Nusin Asgari'nin 1971'de burada baslattigi kazilar 1978 yilina kadar sürmüstür. Ilk dönem çalismalarinda Roma dönemi lahitleri ile karsilasilmistir. Arastirmalar ilerleyince oldukça genis bir alana yayilmis Roma nekropolü ile karsilasilmistir. Burada ortaya çikarilan lahit , mezar stelleri ve mermer parçalari düzenlenen açik hava müzesinde koruma altina alinmistir. Daha sonraki kazi çalismalarinda da yine çok sayida birbirine benzer Roma lahitleri ortaya çikarilmistir. Ayrica lahitler içerisinde Roma altin sikkeleri ile karsilasilmistir. Pagan inancina göre ölünün agzina konan para, ihtiyar kayikçi Saron'un onu Striks irmagindan geçirmesi içindir (Metin Kaynak : Kent Haber Web Sitesi)

GEZİLECEK YERLER :  Avsa Adasina göre daha büyük, kumsali daha az, yesili ise daha boldur Marmara Adasi'nin ve daha sakindir. Erdek'ten 22, Istanbul'dan 93 mil uzakliktaki adaya Istanbul'dan gemi ve deniz otobüsü, Erdek ve Tekirdag'dan motorla ulasim saglaniyor. Motel, pansiyon ve ihtiyaca cevap verebilecek lokantalar bulunuyor. Yakin zamana kadar Rumlarin oturdugu adada 36 kilise ve manastir var. Bunlardan bazilari iyice harap durumdadir ve sadece kalintilari görülebilmektedir. 

KÖYLERI

Çinarli : Marmara Adasi'nda merkeze bagli dört köy bulunuyor. Çinarli, turizm sezonunu en canli geçiren köylerden biri. Bir zamanlar pekmezi ve sarabiyla ünlü Çinarli'da artik bu iki üründen söz edilmiyor. Simdiki geçim kaynagi balikçilik. Köyde otel ve motellerin yani sira çok sayida pansiyon bulabilirsiniz. 

Gündogdu : Marmara'nin merkeze 5 km. uzakliginda yer alan Çinarli Köyü'nde pansiyonculuk 1985 yilinda baslamis. Köyde pansiyonlarin yani sira restoranlar, benzin istasyonu ve postane bulunuyor. Geçmiste saraphaneleri ve zeytinlikleriyle ünlü Gündogdu'da artik ne sarapçilik kalmis, ne de mahzen... Ama yesil doga örtüsü diriligini ve güzelligini hâla koruyor.

Topagaç : Adanin güneydogu sahilinde yer alan iki köyden biri olan Topagaç'in bugünkü halki Bulgaristan, Selanik ve Arnavutluk göçmenleri. Köy genis bir ovaya kurulmus ve verimli topraklara sahip. Topagaç, adanin sebze ambari olarak aniliyor. 

TAZE BALIK VE EV YEMEĞİ ... Mangal yapmak, kendi yemegini kendi pisirmek isteyenler için de olanaklar mevcut. Yalniz ates yakmak konusunda kontrollü davranmak ön kosul, çünkü her yan ahsap ve agaç dolu.

Asmali Köyü : merkeze 15 km. uzaklikta. Yesillikler içindeki görkemli evleri ve sakin yasamiyla dikkat çeken Asmali'nin sakinleri Sürmeneliler ve Bulgaristan göçmenleri. Köydeki bazi evler pansiyon olarak kiraya veriliyor. Ancak sayilari çok kisitli. Her zaman taze balik bulabileceginiz restorani, size adanin ev yemeklerini de tattiriyor.

Saraylar Köyü : Adanin kuzeyindeki Saraylar Köyü'nün, zengin mermer yataklarindan çikartilip islenen mermerlerin nakledilmesi için oldukça büyük bir limani var. Mermer ocaklarinin yer aldigi köyün güney yamaçlari, uzaktan bakildiginda köstebek yuvasini andiriyor. Bu mermerlerin büyük bölümü ülke disina ihraç ediliyor. Metin Kaynak : BONCUK MOTEL

ÇEVREDEKI DIGER ADALAR 

Marmara ve Avsa disinda kiminde hiç yerlesim olmayan, sadece firtinaya yakalanan balikçilarin sigindigi küçük adaciklar da vardir. Ekinlik, adi gibi ekilip dikilebilir olanidir. Kapidag Yarimadasi ile Avsa arasinda Pasa Limani, Pasa Limani ile Avsa arasinda Koyun, Erdek'in 250 metre açiginda da Zeytinli Adalari Marmara Denizi'nin diger küçük adalaridir.

Erdek'in bulundugu Kapidag Yarimadasi'nin karsisinda irili ufakli adalar siralanir. Feribot, deniz otobüsü, vapur ve motorlarla ulasilabiliyor. Adalarin en büyügü Marmara Adasi. Digerleri Avsa, Pasalimani, Ekinlik, Zeytinli, Koyunada. Denizi çok adasi az Türkiye'nin bu ada ve adaciklarinin hepsi sevimli, güzel. Anakaraya ve birbirlerine çok yakinlar. Kendine güvenenler yüzerek bile dolasabilirler adalarin bazilari arasinda. Zeytinli Adasi Erdek'e sadece 250 metre uzaklikta. Yazin motor turlari da düzenleniyor.

AKTIVITELER 

YÜRÜYÜŞ
 : Ada cografyasi yürüyüs tutkunlari için güzel parkurlar sunmaktadir. Gerek Ilyas Dagi ve çevresi, gerekse Viranköy ve Tahtirevana mintikalari yürüyüs sporu için idealdir. DAĞCILIK : Marmara Adasi cografi yapisi itibariyle granit ve mermer türevi kayaçlardan olusmaktadir. Bu cografi yapi dagcilik sporunun kaya tirmanisi bransiyla ilgilenen sporcular için iyi sinifina girebilecek parkurlar sunmaktadir. DAĞ BİSİKLETİ : Adamizin pek çok yerinde bulunan dogal patikalar ve benzeri küçük toprak yollar dag bisikleti sporu için uygun parkurlar olusturmaktadir. DALIŞ : Adamizda daha önce de dalis sporu için küçük çapli girisimler yapilmistir. Marmara Adasi Marmara Denizi'nde dalis sporu için en uygun yerlerden birisidir. KANO : Ada'da özellikle Kola plajinda, çift kisilik ya da tek kisilik kanolar kiralayabilirsiniz.AVCILIK : Ada'da av yasaklari disindaki dönemlerde tavsan, keklik, kara tavuk ve çulluk avi yapilmaktadir. OLTA BALIKÇILIĞI : Ada'miza gelen misafirlerin en çok ilgi gösterdigi konularin basinda olta balikçiligi gelir. Balik tutmak için iskeleler kullanilabilecegi gibi kayikla ada çevresinde balik tutulabilir. YELKEN : Marmara Adasi uygun rüzgar kosullari nedeniyle yelken meraklilari için önemli bir ugrak yeridir.

GÜNBATIMI : Marmara Adasi'nda gurup kis aylarinda Asya yakasinda, yaz aylarinda avrupa yakasinda seyredilebilir. Gün batimi tutkunlari Aba mevkiinde bu güzel tabiat olayini seyredebilirler.SERGİLER : Marmara Adasi pek çok sanatçi tarafindan eserlerine konu edilmistir ve pek çok sanatçimiz yaz tatilini Ada'da geçirmektedir. Özellikle yaz aylarinda Ada'da sergiler, konserler ve söylesiler düzenlenmektedir. Bu sergilerde Ada'li gençlerimizin ürettigi çalismalarda yer almaktadir. (Metin Kaynak : Aba Otel)

KALINACAK YERLER: VİKİNG MOTEL 0266 895 80 87 (ÇINARLI) , ABA OTEL 0266 885 52 71 0266 885 52 71, BONCUK MOTEL 90 266 885 50 57 90 266 885 50 57, KADIOGLU PANSIYON 0266 895 81 92 0266 895 81 92 , DOSTLAR PANSIYON 895 81 30

NE YENİR :Taze balik ve ev yemekleri : Mangal yapmak, kendi yemegini kendi pisirmek isteyenler için de olanaklar mevcut. Yalniz ates yakmak konusunda kontrollü davranmak ön kosul, çünkü her yan ahsap ve agaç dolu. Asmali Köyü, merkeze 15 km. uzaklikta. Yesillikler içindeki görkemli evleri ve sakin yasamiyla dikkat çeken Asmali'nin sakinleri Sürmeneliler ve Bulgaristan göçmenleri. Köydeki bazi evler pansiyon olarak kiraya veriliyor. Ancak sayilari çok kisitli. Her zaman taze balik bulabileceginiz restorani, size adanin ev yemeklerini de tattiriyor. 

ULAŞIM :Marmara Adasına İstanbul'dan doğrudan vapur veya deniz otobüsüyle gidilebiliyor. Özel araçla gidecekler Tekirdağ Barbaros, Silivri veya Erdek'ten feribotla ulaşabilir. Denizcilik İşletmeleri'ne ait vapurSarayburnu İskelesi'nden kalkıyor. Vapur önce Marmara sonra Avşa Adasına uğruyor. Yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor.

Denizcilik işletmeleri: İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri'ne ait deniz otobüsleri her gün 09:00'da Bostancı'dan kalkıyor ve 10:00'da Yenikapı'ya uğrayarak Marmara ve Avşa'ya gidiyor. internet:www.ido.com.tr

Yenikapı Feribot: Tekirdağ-Barbaros dan Marmara Adası na her gün saat 16.OO'da seyhan-4 feribotu kalkıyor, İstanbul Seyahat, Esenler Otagarından feribotla karşılıklı sefer düzenliyor, Yolculuk 2 saat sürüyor. Erdek'ten de Marmara ve Avşa adalarına günde iki kez 11:00 Ve 19:00'da feribot kalkıyor.

İstanbul Seyahat , Tekirdağ-Barbaros Feribot

VIDEOS OF TURKEY (Türkiye Videoları) Türkiye'nin dostlarının sitedekileri tüm dünyadaki arkadaşlarıyla paylaşmaları için yapıldı. Bu site Türkiye'nin tarihi, turistik güzelliklerini, kültürel olaylarını ve güzel insanlarını video filmlerle anlatarak, ülkemizin dünya çapında tanıtılmasına yoğun şekilde hizmet ederek katkıda bulunmaktadır. Bizler, Türkiye'yi yeryüzündeki insanlar için bir tıklama mesafesi kadar yakına getirebilmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. - ANA SAYFA İCİN TIKLAYIN

View My Stats

YASAL UYARI: BU SAYFADA YAYINLANAN METİN RESİM VE VİDEOLAR YALNIZCA GENEL BİLGİ AMAÇLI OLUP SAYFADA BELİRTİLEN BİLGİLERİN DOĞRULUĞU HUSUSUNDA HİÇBİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. ZİYARETÇİLERİMİZİN BURADA BELIRTILEN BILGLERDEN DOLAYI UĞRAYABİLECEĞİ HERHANGİ BİR ZARAR ZİYANDAN ÖTÜRÜ WEB SİTEMİZ HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU TUTULAMAZ VE YÜKÜMLÜLÜK KABUL ETMEZ