Kuşadası...
GENEL: Aydın il merkezine 71 km. uzaklıkta, Ege Bölgesi'nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer almaktadır. Kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmaktadır. Kuşadası Limanı, Yunanistan'a ait Sisam adasına yakın olması nedeniyle, buraya gelen turistler için Türkiye'nin ikinci önemli deniz kapısıdır.

Kuşadası 1865 yılında ilçe olmuştur, 1957 yılına kadar İzmir İline bu tarihten sonrada Aydın İline bağlanmıştır. İlçe Ege denizi kıyısında Kuşadası adıyla anılan körfezin yamaçlarına kurulmuş ve güneye doğru daralan yarım hilal biçiminde gün geçtikçe genişlemiştir. Aydın ilinin batısında bulunan ilçe, doğusunda Ortaklar bucağı, güneydoğusunda Söke ve kuzeyinde Selçuk ilçesi ile çevrilmiştir. Deniz seviyesinden yüksekliği 5 metredir. İlçe merkezinin doğusunda Pilav dağı ile Kalafat dağı, batısında ise Kilise dağı bulunmaktadır. Ova kısmı küçük olup Söke asfaltının sağında bulunan ve denize bakan Kara ova ’dır.

İKLİM : 100 km'den fazla kıyı şeridi olan Ayvalık'ın kendine özgü kıyı iklimi hakim olup, lodos ve poyraz rüzgarları hakimdir. Yazın ise kavurucu sıcaklarda esen İmbat ve Meltem rüzgarı serinletici etki yapar.


KUŞADASI

DİĞER TATIL YERLERİ İÇİN TIKLAYIN
FETHIYEMARMARISBOZCAADASAROS BÜYÜKADA DİĞERÖNEMLİ TELEFONLAR (KOD) 0466
Turizm Danışma (0466) 614 11 03
Emniyet Müdürlüğü 614 13 82
Merkez Karakol    614 10 22
Kuşadası Kaymakamlık  614 10 96
Vergi Dairesi 612 70 96
Belediye Başkan     614 10 03
Çevre Sağlık     614 10 03
Savcılık  614 15 19

RESİM GALERİSİGEZILECEK YERLER 

GÜVERCİNADA : 19 yy.da Mora ayaklanması sırasında adalardan gelebilecek saldırılara karşı karakol olarak Osmanlılar tarafından yapılmıştır. KRUVAZİYER VE YAT LİMANLARI : Kuşadası'nda turist gemilerinin yanaştığı iki adet iskele ve ayrıca 650 yat kapasiteli yat limanı bulunmaktadır. Kuşadası Limanına her mevsim gemiler yanaşmaktadır. Kuşadası limanından Yunan Adası olan Sisam (Samos)'a bahar ve yaz aylarında (1 Nisan - 20 Ekim arası her gün) düzenli olarak yolcu motor seferleriyapılıp, kış aylarında bu seferler charter olarak değişir. Limanda günübirlik ve saatlik piknik turu yapan yolcu motorlar mevcut olup, Mavi Tur yapan yatlar da yat limanında bulunmaktadır. CAMİ VE KERVANSARAYLAR - Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı : 1618 yılında Sadrazam Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dış duvarlarda görülen top delikleri şehrin korsan saldırılarına karşı korunması amacıyla yapılmıştır. Kale İçi Camii : 1618 yılında Sadrazam Öküz Paşa tarafından yaptırılmıştır. KUŞADASI ÇEVRESİ : Kuşadasına tatile gidince kendinizi sadece güneş, kum ve deniz ile sınırlandırmayın. Bu yörede inanılmaz sayıda tarihi ören yeri mevcuttur. Biraz sayıca fazla gelebilir size ama ilk etapta hemen şu isimleri zikredebiliriz. Nereye gidecekseniz kararı siz verin.

SELÇUK : Efes Antik Şehri, Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı, Aziz Yahya Kilisesi, İsa Bey Cami ve Efes Müzesi ( Tüm bunlar Selçuk kenti içinde ya da çevresindedir.)  ÇAMLIK : Selçuk - Ortaklar - Aydın karayolu üzerinde olan bu minik köyde Türkiye'nin en güzel Tren Müzesinin mevcut olduğunu biliyor muydunuz? SÖKE : Bu şirin Ege kasabasını 15 km kadar geçince ( Söke Kuşadasına 20 dakika mesafededir ) Türkiye'nin en güzel ören yerlerinden biri karşınıza çıkacak. 

YAPILACAK ŞEYLER : Zeytinlerini ve Çeşme üzümlerinden yapılmış şarabını deneyin, Çeşme Kalesini gezin , Çeşme Kaplıcalarında   kalın.

PLAJLAR : Kuşadası'nda bulunan plajlar; Kadınlar Denizi Plajı,Güvercin ada Plajı,Yılancı Burnu Plajı, Yavan su Plajı, Kuştur Plajı, Kara ova Plajı, Güzelçamlı Plajı, Sevgi Plajı, Kalamaki Plajıdır. 

KAPLICALAR : Çıban (Yavan su ) Kaplıcası, Venüs Kaplıcası, Güzelçamlı kaplıcası Kuşadası'nın önemli kaplıcalarıdır.

MAĞARALAR : Karaca Mağarası 

KORUNAN MİLLİ ALAN VE PARKLAR : Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

YAPMADAN DÖNME : Öküz Mehmet Paşa Kervansarayını görünüz. Güvercin adayı geziniz.
Plajlardan denize giriniz. Dilek Yarımadası Milli Parkını geziniz Mavi tura katılınız.

KALINACAK YERLER : ADAKULE OTELİ , DİAS OTEL, FANTASIA OTELİ , GRAND BLUE SKY, KISMET OTELİ, KORUMAR OTEL, PINEBAY HOTEL, TUSAN HOTEL, VİLLA KONAK HOTEL

NE YENİR : Kuşadası'nda restoran ve bar sayısının son yıllarda hızla arttığını görülmektedir.Bu yöremizde yüzlerce bar bulunmaktadır. Kendinizi bir batı ülkesinin eğlence merkezinde sanabileceğiniz BARLAR SOKAĞI hareketli zaman geçirmek isteyenler için oldukça uygun olabilir. Bu arada çok sayıda yabancıya ve bilhassa İngiliz vatandaşlarına rastlamanız kaçınılmazdır. Bu yöredeki bilinen bazı barlarShe bar, Another Bar, GreenThe Irish Pub isimli mekanlardır. Kuşadasında çok çeşitli mutfaklar mevcuttur;  Hint Mutfağı, Çin Mutfağı, Fish & Chips fast food yerleri, Kebapçılar Kuşadasını ziyaret eden turistler için oldukça uygun seçenekler oluşturmaktadır. Balık yemek isteyenler için de, sahil kenarındaki Kervansaray'ın karşısında balık lokantası mevcuttur. Türk ev yemekleri isteyenler için Postane civarı ya da Kemer arkasında seçenekler mevcuttur. Yörenin ünlü lokantalarından birisi de limanın yanındaki Kazım Usta'nın yeridir. Kısmet Otel 'de de keyifli birt yemek yeme imkanı bulmak mümkündür.

ULAŞIM => KARAYOLU : İzmir’den Kuşadası’na,İzmir Aydın yolunun 65km’sinden, 25km’lik yol izlenerek yaklaşık 1,5 saatte ulaşılır. Kuşadası-İzmir arası tamamen asfalt olup, her yarım saatte bir otobüs seferleri vardır.Ayrıca, büyük seyahat firmalarının temsilcilikleri ve her an Türkiye’nin her iline gitme imkanı bulunmaktadır.  HAVAYOLU : Adnan Menderes Havaalanı ile İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistler, modern karayolu ile Kuşadası’na ulaşırlar. Türk Hava Yollarının bilet satış acentesi bulunmaktadır.Ayrıca bilet konfirme işlemleri yapılmaktadır.  DENİZYOLU : Ankara, Samsun, Truva feribotları sürekli olarak İzmir’e sefer yapmaktadır. (İzmir’den Kuşadası’na deniz seferleri karayolu bağlantılıdır.) Kuşadası’nda çift iskeleli büyük bir liman bulunmaktadır.Yurtdışından, Kuşadası’na turistik sefer yapan çok sayıda feribot vardır. Kuşadası’nda size hizmet verebilecek çok sayıda seyahat acentesi bulunmaktadır. Bunlar aracılığı ile, Sisam, Pire,Venedik ve Ancona’ya gidebilirsiniz.

VIDEOS OF TURKEY (Türkiye Videoları) Türkiye'nin dostlarının sitedekileri tüm dünyadaki arkadaşlarıyla paylaşmaları için yapıldı. Bu site Türkiye'nin tarihi, turistik güzelliklerini, kültürel olaylarını ve güzel insanlarını video filmlerle anlatarak, ülkemizin dünya çapında tanıtılmasına yoğun şekilde hizmet ederek katkıda bulunmaktadır. Bizler, Türkiye'yi yeryüzündeki insanlar için bir tıklama mesafesi kadar yakına getirebilmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. - ANA SAYFA İCİN TIKLAYIN

View My Stats

YASAL UYARI: BU SAYFADA YAYINLANAN METİN RESİM VE VİDEOLAR YALNIZCA GENEL BİLGİ AMAÇLI OLUP SAYFADA BELİRTİLEN BİLGİLERİN DOĞRULUĞU HUSUSUNDA HİÇBİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. ZİYARETÇİLERİMİZİN BURADA BELIRTILEN BILGLERDEN DOLAYI UĞRAYABİLECEĞİ HERHANGİ BİR ZARAR ZİYANDAN ÖTÜRÜ WEB SİTEMİZ HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU TUTULAMAZ VE YÜKÜMLÜLÜK KABUL ETMEZ