for windows
logo-sm EN GÜZEL VIDEOLAR İÇİN: videosofturkey.com
  BU ALANA REKLAM VEREBILIRSINIZ (AYLIK 100 TL)TATIL SAYFALARI
Istanbul'da Yüzme Havuzları
HAVUZ

ISTANBUL'DA YÜZME HAVUZLARITatile çıkamayanlar için, İstanbul'da alternatif serinleme olanakları var.. HAVUZLAR. Tabii, maddi durumunuz yerindeyse ve de havuzların yeterince hijyenik (sağlıklı) olduğuna inanıyorsanız.

HAVUZDA HİJYEN : Uzmanlar, havuzların, durağan sular olması nedeniyle kolaylıkla kirlenebildiğine, temizliğe dikkat edilmeyen havuz sularıyla bulaşan birçok enfeksiyonel hastalık olduğuna işaret ediyor. Uzmanlara göre, "Örneğin göz, kulak, burun, boğaz iltihapları, havuzlardan geçen mikroplarla kolaylıkla oluşabiliyor. Havuz suyu hijyenik değilse, ağıza girmesiyle hepatit A ve bağırsak hastalıklarına yok açabiliyor".
       
Sağlık sorunlarının önüne geçebilmenin yolu havuz suyunun mutlaka klorlanmasından geçiyor. Bu tarz rahatsızlıklarla karşılaşmamak için havuz ve kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Kişisel temizlik de çok önemli. İnsanların, havuza girmeden önce mutlaka sabunlu bir duş almaları gerekiyor. Oysa çoğu kişi (nasıl olsa havuza gireceğim) diyerek buna özen göstermiyor. Kişinin evde duş almış olması önemli değil. Havuza girecek kişinin, mayosunu giydikten sabunlanıp, daha sonra ayağını klorlu suya basarak havuza girmesi gerekiyor. Havuz kenarlarında insanların duş alabilecekleri kabinler bulunması lazım. Bu tarz tesisatların olmadığı havuzlarda enfeksiyonel hastalıklar kolaylıkla bulaşabiliyor
       
YÜZME HAVUZLARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER : Bursa Sağlık Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şubesinden bir başka uzman da, yüzme havuzlarından insanlara, tifo, paratifo, dizanteri, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile mantar, uyuz, impetigo gibi deri hastalıklarının bulaşabildiğini bildiriyor. Bu gibi hastalıklara maruz kalmamak için, havuz suyunun 0.8 mg/L düzeyinde klorlanması gerektiğini vurgulayan uzmn, klor seviyesinin 0.4 mg/L'nin altına düşürülmemesinin önemli olduğunu vurgulayarak, "Açık havuzlarda her gün, kapalı havuzlarda gün aşırı, havuz dibi emici süpürge ile havuz duvarındaki lekeler de klorlu suyla ovularak temizlenmelidir. Havuz üzerinde biriken kirler, bekletilmeden temizlenmelidir" diyor. Uzman, havuz suyunun filtre sistemiyle temizlenmesinin önemine değinerek, havuzun temizliği kadar havuz çevresinin temizliğine de mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Havuz çevresinin her gün yıkanması ve haftada bir gün de klorlu suyla fırçalanarak temizlenmesinin önem taşıdığını ifade eden uzmanlar, şunları ekliyor: "Duşlar, tuvaletler, lavabolar, oturma yerleri, sıralar klorlu suyla yıkanmalı. Havuza girme kurallarına uyulmalıdır. Ayak enfeksiyonu, deri lezyonu, çıban, göz iltihabı, kulak akıntısı, güneş yanığı, zührevi hastalığı veya herhangi bir bulaşıcı hastalığı olanlar kendi sağlığı ve toplum sağlığı için havuza girmemelidirler. Havuz kenarlarında yiyecek yenmemeli ve sigara içilmemelidir. Uzun saçlılar bone kullanmalıdır. Suya tükürülmemelidir. Havuz bölgesine ayakkabıyla veya dışarıda giyilen terliklerle girilmemelidir."

YÜZMENİN FAYDALARI : Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve yüzme antrenörü Orhan Şener, Türkiye nüfusunun yarıdan fazlasının yüzme bilmediğini, Avrupa ülkelerinde ise yüzmenin ilköğretim okullarında zorunlu ders olarak okutulduğunu söyledi.

Şener, yüzmenin, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yaygın bir spor dalı olmadığını, bu sporun yaygınlaştırılması için tesis sayısının artırılması gerektiğini belirtti.

Yüzmenin, tüm vücut kaslarının aynı anda çalıştığı az sayıdaki spor dalından biri olduğunu ifade eden Şener, \"Çünkü suya girdiğimizde saçımızın telinden tırnağımıza kadar tüm vücudumuz suyla birlikte hareket ediyor. Bu nedenle tüm kas aktif hale geçiyor\" dedi.

Karadaki vücut ağırlığının suya girildiğinde yaklaşık 10 kat hafiflediğini dile getiren Şener, bu özelliği nedeniyle yüzme sporunun rehabilitasyon, çeşitli hastalıkların tedavisi ve stresi gidermesi açısından da bir terapi olarak nitelendirildiğini anlattı.

Yüzmenin, fiziksel görünümü şekillendirdiğini, kan dolaşımını düzenlediğini, bütün vücudu çalıştıran ritmik hareketleriyle kalp-damar sistemini güçlendirdiğini vurgulayan Şener, şunları kaydetti:

Yaz aylarında serinletirken, stresimizi alan ve kaslarımızı güçlendiren yüzme sporu, ergenlik döneminde ise beden gelişimini hızlandırıyor. Bu nedenle ergenlik dönemindeki gençler ve çocukların yüzme sporu yapması daha yararlı sonuçlar vermektedir. 1 saat yüzen kişi, ortalama 500 kalori harcıyor. Su bir dirençtir ve suya karşı kulaç atarak verilen mücadele özellikle çocuklara kas gelişimin yanı sıra özgüveni de kazandırır. Özellikle kara sporlarını yapamayan engelliler, rahatlıkla yüzebiliyor. 4 yaşından itibaren çocuklara yüzme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ülkemizde nüfusun yarıdan fazlası yüzme bilmiyor. Avrupa ülkelerinde ise yüzme, ilköğretim okullarında zorunlu ders olarak okutuluyor. Yüzme dersleri bizde de zorunlu hale getirilmelidir.\" Yüzmenin en iyi havuzda eğitmen eşliğinde öğrenildiğini belirten Şener, denizde küçük bir dalga ve su yutma nedeniyle hissedilen korkunun bazen ömür boyu etkisini sürdürerek kişiyi su sporlarından uzaklaştırdığını anlattı.

ACEMİYSENİZ BİKİNİ GİYMEYİN : Yüzme öğrenen kişinin su tutmayan, hafif ve rahat bir mayoyla başlaması gerektiğini dile getiren Şener, şunları kaydetti : "Kadınlar daha rahat olan ve yüzücü mayosu olarak bilinen mayoları, erkeler ise silip şeklindeki mayoları tercih etmelidir. Bikini ise henüz yüzme aşamasında olan ve bütün dikkatini yüzmeye vermesi gereken kişi için kullanışlı değildir. Fazladan bir ağırlık yapan ve kasları yoran paletin kullanılması, kramplara neden olabilir. Burnu kapatan yüzücü gözlükleri zaman zaman, panik halindeki yüzücünün nefes almasını engelleyebilmektedir. Sadece gözü kapatan yüzücü gözlükleri daha sağlıklıdır".
YÜZERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ: Düzenli olarak yapılan egzersizin insan sağlığına olumlu katkıları vardır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapanlarda sigara ve alkol içme alışkanlığı ve aşırı şişmanlık oldukça az görülüyor. Gençliğinde ve hamileliğinde spor yapan anne adaylarında, ölü ve erken doğumlar görülmüyor. Uygun bir şekilde yapılan spor tüm yaş gruplarındaki insanlara olumlu katkılar sağlıyor
.
KALP VE BEYİN TIKANIKLIĞI RİSKİ AZALIYOR :
Yapılan fiziki aktivite ile, kalp atım volümü artar, kalp atım sayısı azalır. Egzersiz sonucu kaslardaki kan akımı ve mitokondriyal enzimlerin salınımı artar. Fiziksel aktivite yapan bir kas, aktif olmayan bir kasa oranla daha fazla yağ ve daha az glikojen tüketir. Sonuç olarak; kalp ve beyin damarlarının tıkanmasının ana nedeni olan aterosklerozisin artmasına neden olan yüksek yoğunluklu lipoproteinlerde azalma olur.

HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE ÖNERİLİYOR :
Klinik pratiğinde, egzersiz bazı hastalıkların ve hastalıklara uygulanan tedavilerin değerlendirilmesinde kullanılıyor. Solunum yollarında daralma olan hastanın tedaviye verdiği yanıt yüzme ile değerlendirilebilir. Egzersiz yapanlarda kalp krizi geçirme oranının, egzersiz yapmayanlara oranla yarı yarıya düşük olduğunu kanıtlandı. Çalışmalar egzersizin kalp kasının Oksijen gereksinimini azalttığını, kandaki yağları değiştirdiğini ve böylece kalp krizi geçirme oranını azalttığını gösteriyor. Egzersizin şeker hastalarının tedavisinde de yeri vardır. Fiziksel aktiviteyle, insüline duyarlılık artmakta ve şeker hastasının daha az insülin gereksinimi olmuyor. Özellikle hastalığın başlangıç aşamasında olan şeker hastalarının tedavisinde egzersiz önemli bir yer tutuyor. Egzersizin aşırı şişmanlığın kontrolünde de önemli yeri var. Beden ağırlığının kontrol altında tutulmasında iyi bir diyetin yanı sıra, düzenli egzersiz yapmanın da önemli katkıları oluyor.

YÜZME ÖNCESİ NASIL BESLENMELİ Yemeğin üzerinden en az iki saat geçmeden yüzülmemeli. Yemekten sonra yaklaşık bir buçuk saat kan beyin ve kalpten uzaklaşır. Herhangi bir kalp sorunu olanlar için yemek üstüne yüzülmesi tehlikeli olabilmektedir. Bu tehlikeli durumlar kalp sorunu olmayanlarda da görülebiliyor. Yanlız şunu unutmamak gerekir; "yemek" dediğimiz bir lokma birşey demek değildir. Az ve sulu besinler, içecekler alındığında iki saat beklemeye gerek yoktur.Aç karnına yüzmenin hiç bir zararı olmaz. Sabah çalışmalarında başlangıçtan 10-15 dk. önce meyve suları içilebilir.
 
TATİL İÇİN
VIDEOSOFTURKEY
TATİL SAYFALARINA
BAKIN


BÜTÜN YAZLIK YÖRELER HAKKINDA
BİLGİ SAHİBİ OLUN - EN İYİ TATİLİ SEÇİN

TATİL SAYFALARI İÇİN TIKLAYIN


ÖNEMLİ NOT
: VideosOfTurkey bu sayfalardaki bilgilerin halıhazırda geçerliliği konusunda herhangi bir garanti vermemekte ve bu hususta herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmemektedir. Bu sayfadaki hususlarla ilgilenen ziyaretçiler gerekli tesisle temasa geçip en güncel bilgileri tesis yetkililerinden alabilirler.

 

HAVUZUNUZUN VİDEO FİLMİ VARSA BURADA YER ALMASI İÇİN MAIL GÖNDEREBİLİRSİNİZ. UYGUN GÖRÜLENLER YAYINLANACAKTIR


BUYUKADA-HAVUZ
Büyükada HavuzClub Sur - Kumburgaz


CEVAHIR-HAVUZ
Grand Cevahir Otel ILTON-HAVUZ
Hilton IstanbulHyatt Regency Hotel


SWISS-HOTEL
Swiss Otel


PARKORMAN-HAVUZ
Park Orman


HOTEL-PRINCESS
Hotel Princess


HEYBELIHAVUZ
Heybeliada


HAREM-HAVUZ
Harem Oteli


DARUSSAFAKA-HAVUZ
Darüşşafaka Spor


DIVAN-HAVUZ
Divan Kuruçeşme


FENER-HAVUZ
Fenerbahçe Havuz


DEDEMAN-HAVUZ
Dedeman Otel


HOTEL-KEMPINSKI
Çırağan Sarayı
CONRAD-HAVUZ
Conrad Oteli

CROWNE-PLAZASWIMMERSWIM-GIRL


BÜYÜKADA Su Sporları Kulübü : Büyükada Spor Kulübü'nün açık havuzu her gün 09:00-19:00 saatleri arasında açık. Üye haricinde ziyaretçi kabul edilmiyor. Adres: Deniz Kulübü Sok. No:21, Kumsal Mevkii, Büyükada Telefon: 0216 382 75 76 

CLUB SUR : Kumburgaz'daki Club Sur 400 metrekare yüzme havuzu, 500 araçlık otoparkı ile hizmet veriyor. Suya yaslanıp güneşe uzanmak, keyifli ve günübirlik tatilin yeni adresi Club Sur'un havuzunda 160 şezlong, bay-bayan soyunma kabini, 120 emanet dolabı, 6 duş kabini, 40 minder bulunuyor. Adres: Londra Asfaltı E-5 Karayolu üzeri No:153 Kumburgaz Telefon: 0212 884 41 77

CEVAHİR OTEL : Grand Cevahir Otel birbirine bağlantılı açık ve kapalı yüzme havuzuyla toplam 33 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde havuza da sahip. 07:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor havuz. Adres: Darülaceze Caddesi Okmeydanı / Şişli Telefon: 0212 314 42 42

HİLTON İSTANBUL : Boğaz manzaralı Hilton İstanbul'un havuzunda şemsiye, şezlong, havlu servisleri ile keyfinize keyif katacağınız kesin. Açık havuzu 07.00 19.00 saatleri arası kapalı havuzu ise saat 22.00 ye kadar kullanabilirsiniz. Adres: Cumhuriyet Caddesi No:152 Harbiye Telefon: 0212 315 60 00

HYATT REGENCY : Hyatt Regency İstanbul oteli bünyesindeki kapalı yüzme havuzuyla hizmet vermektedir. Hafta içi ve hafta sonu giriş ücreti 25 YTL olup havuzlar saat 07:00-22:00 arası açıktır. Üyelikler ise şöyledir: Eğer havuzu 07:00-17:00 arası kullanırsanız üyelikte %30 indirim yapılmaktadır. Adres: Topçu Cad. No.23 Taksim Telefon: 0212 254 51 00 

SWISS HOTEL : Dileyen konukların senelik üyelikten de yararlanabileceği havuz, haftanın yedi günü 08:00-19:00 saatleri arasında hizmet verecek. Adres: Bayıldım Cad. No:2 Maçka Beşiktaş Telefon: 0212 326 11 00 - 3305

PARKORMAN : Parkorman alternatif mekânlarıyla, eğlencesiyle ve sunduğu konfor ile doğanın içinde denizi aratmayacak havuzu ile hizmet veriyor. Sabah 09:00- ile Akşam 18:00 arası açık Parkorman havuzu. Adres: Büyükdere Cad. Maslak Telefon: 0212 328 20 00

PRINCESS OTEL : Ortaköy Princess Hotel'in terasında yer alan havuzu, muhteşem Ortaköy ve boğaz manzarası olanağı da sağlıyor. Havuz, her gün 09:00-18:00 arasında hizmet veriyor.
Adres: Dereboyu Caddesi No:36 Ortaköy Telefon: 0212 227 60 10

PRINCESS HOTEL : 10 metreye, 8 metre ebadında kapalı havuzu bulunan İstanbul Princess Hotel, hafta içi 06:30-23:00, hafta sonu ise 09:00-21:00 saatleri arasında açık. Adres: Büyükdere Cad. No:49, 3. Yol Mevkii Maslak Telefon: 0212 285 09 00

HEYBELİADA SU SPORLARI KULÜBÜ Heybeliada Su Sporları Kulübü sadece üyelerine hizmet veriyor. Yüzme havuzlarından yararlanmanın yanı sıra yüzme, su topu, yelken sporları eğitimleri de veriliyor. Adres: Heybeliada Telefon: 0216 351 01 59-60

HAREM OTELİ : Harem Otel'in Havuz terasında yaz boyunca serinleme ve dinlenme imkanı bulabiliyorsunuz. Her gün sabah 9:00 akşam 20:00 saatleri arasında hizmet veren tesisin, boğaz manzaralı bahçesi, çocuk havuzu, minder köşesi, güneşlenme terası mevcut. . Aylık abonman 200 YTL. Üsküdar 0216 310 68 00

DARÜŞŞAFAKA SPOR MERKEZİ (Darüşşafaka Gymnasium Sport Center) : Gymnasium Sports Center olimpik açık havuz, yarı olimpik kapalı havuz, çocuk eğitim havuzları, jakuzi ve sauna gibi seçenekleriyle misafirlerine hizmet vermektedir. Yılın dört mevsimi açık olan olimpik havuzlardan 06.00-22.00 saatleri arasında faydalanabilirsiniz. Ayrıca okulda yüzme dersleri verilmektedir. Adres: Derbent Mevkii Maslak . Telefon: 0212 286 26 76

DİVAN KURUÇEŞME : Divan'ın havuzu 09:00-16:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Özel havuz menüsünün sunulduğu pub'tan % 15 indirimli olarak hizmet sunuluyor. Adres: Kuruçeşme Caddesi No:36 Kuruçeşme Telefon: 0212 257 71 50

FENERBAHÇE TESİSLERİ : Fenerbahçe Faruk Ilgaz Divan Tesisleri
400 kişilik havuzuyla hizmet sunuyor. Haftanın her günü saat 09:00 ve 18:00 saatleri arasında açık olacaktır. Adres: Fenerbahçe Telefon: 0216 550 19 07

DEDEMAN OTELİ : Hotel Dedeman İstanbul'da açılan Life Style Health & Beauty Center'da, açık ve kapalı havuzlar, en son teknolojiye sahip LPG, solaryum ve fitness aletleri, cilt bakımı servisi, masaj ve saunalar, aerobik ve step dersleri var. 07:00-22:00 arası hizmet veren merkezin terası ise 09:00-21:00 saatleri arasında açık. Adres: Yıldız Posta Caddesi, 50 Esentepe Telefon: 0212 274 88 00

ÇIRAĞAN SARAYI : Yıl boyunca hizmet veren Çırağan Palace Kempinski'nin meşhur açık havuzu, yaz mevsimine girdi. Rezervasyon için
www.ciraganpalace.com.tr adresine tıklayabilirsiniz. Adres: Çırağan Caddesi No:32 Beşiktaş Telefon: 0212 326 46 46 / 7235

CONRAD İSTANBUL : Conrad İstanbul, şehrin merkezinde sakin ve huzurlu ortamında, beş yıldızlı servisi ile yazın havuz keyfi yapmak isteyenleri serinlemeye davet ediyor. Adres: Yıldız Caddesi Beşiktaş Telefon: 0212 227 30 00

CROWNE PLAZA : Marmara Denizi'nin eşsiz manzarasının eşlik ettiği 40 bin metrekarelik yemyeşil ve sakin bir alanda. .Havuz bar, duş, farklı lezzetler sunan restoran ve cafelere sahip Crowne Plaza. Havuz saatleri 09:00-18:00 arasında.
Adres: Sahil yolu Ataköy Tel: 0212 560 81 00OTEL

EURO PLAZA : Tesis, sauna, jakuzi, buhar odası, fitness salonu, açık ve kapalı yüzme havuzlarıyla spor, dinlenme ve sağlık imkânlarna sahip. Hizmetlerden günlük faydalanılabildiği gibi, üyelik seçenekleri de mevcut.10.00-22.00 saatleri arasında kapalı havuz ve 10.00-21.00 de açık havuz hizmetinizde. Tarlabaşı Bulvarı Tepebaşı Tel: 0212 254 59 00

ÇINAR OTEL : Çınar hotel açık havuzları mayıs-ekim ayları arasında hizmetvermektedir. 10.00-18.00 saatleri arasında havuzlardan faydalanabilir, ısıtılmış deniz suyu ihtiva eden jakuzili kapalı yüzme havuzunda dinlenebilirsiniz. Fener Mevkii Yeşilköy Tel 0212 663 29 00

CEYLAN INTERCONTINENTAL : İstanbul'da serin kaçamakların adresi bu yaz da Ceylan InterContinental İstanbul'un havuzu olmaya devam ediyor. Ceylan InterContinental İstanbul Sağlık Kulübü'ne üye olabileceğiniz gibi giriş ücreti ile havuza günlük olarak da girebilirsiniz. Adres: Askerocağı Caddesi No:1 Taksim Telefon: (0212) 368 44 44 / 5526

KLASIS RESORT : İstanbul'un dışında bulunan Klassis Resor, Silivri'deki yerinde, sayfiye havasında havuz keyfi sunuyor. Açık, kapalı ve çocuklar için özel bir havuzu bulunuyor Klassis Resort Hotel'in Adres: Kargaburun Mevkii Silivri Telefon: 0212 727 40 50