Ağva Cennet Köşe....
Hafta sonlarında şehirden kaçmak için Karadeniz kıyısında gidebileceğiniz harika yerlerden biri Ağva ... Arkası orman, önü deniz ve iki nehir arasına kurulu şirin bir köy.
Ağva, dört mevsim boyunca şehrin karmaşasından kaçmak isteyenleri kendine çekiyor. Çok kısa bir yolculuk sonunda Ağva 'da bambaşka bir dünyaya kucak açmak ve rüya gibi bir tatil yaşamak mümkün. İstanbul'a sadece 97 km uzaklıkta bulunan Ağva, huzur içinde bir tatil için ideal fırsatlar sunuyor.

Ağva otel açısından da zengin bir belde. Ayrıca, Ağva otel ve motelleri kendine özgü mimarileri ile hemen dikkat çekiyor. Ağva 'da bir otel arıyorsanız çoğunu Göksu Nehri kıyısında bulabilirsiniz. Ağva Göksu Nehri kıyısı haricinde Ağva merkezinde ve Ağ Ağva sahili kenarında tesislerde bulunmaktadır.DİĞER TATIL YERLERİ İÇİN TIKLAYIN
FETHIYEMARMARISBOZCAADASAROS BÜYÜKADA DİĞER
GENEL: Ağva adı, Latincede "iki dere arasındaki köy" anlamına geliyor. Zaten, Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva'dan geçip Karadeniz'e dökülüyor. Ağva'nın tarihteki ilk konuklarının Hititler olduğu sanılıyor. Daha sonra Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar da bu eşsiz güzellikler içinde yaşama şansına sahip olmuşlar. Ağva, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir belde. M.Ö. 7.yy. uzanan tarihin kalıntılarına Ağva' ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkün. Kalemköy' de Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları, Hacıllı köyünde, 3.yy. sonu - 4.yy. başlarynda bulunan Gürlek Mağarası, Hisar Tepe' de bulunan kale kalıntyısı, Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni önemli buluntulardır. Ağva'ya 14. yüzyılın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir'den gelen Türkmen boylarının yerleştiği söylenmektedir. Bugünkü Ağvalılar da aynı Türkmen boylarının çocukları olarak biliniyor.

GEZİLECEK YERLER :Muhteşem doğası, ile Ağva ziyaretçilerine kusursuz bir tatil imkanı sunuyor...

İstanbulla iç içe olmasına rağmen doğallığını kaybetmemiş olan Ağva yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz'in masmavi suları, kumsalı, yürüyüş alanları, birbirinden lezzetli balıkları ile özellikle yaz dönemlerinde göz dolduruyor...

Sevdikleriyle gönlüne göre bir hafta sonu geçirmek isteyenler, iş yerinden izin alamayan ya da işlerinin yoğunluğundan tatile çıkma fırsatı bulamayanlar için ideal bir yer Ağva... Istanbul' a 100 km (yak. 2 saat) mesafede olduğundan hafta sonu tatilcileri için de biçilmiş kaftan...

GÖKSU DERESİ

Ağva tam anlamyyla cennetten yeşil bir parça. Göksu deresinin suyuna baktığınızda yemyeşil aynen çevre gibi.. ama bu yalnızca etraftaki sonsuz yeşilin suya yansıması ... yoksa derenin suyu berrak ve tertemiz.

YAPILACAK ŞEYLER


Yüzme
: Ağva, Karadeniz'de olmasına rağmen denizi her zaman dalgalı olmuyor. Fakat sahil genellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. Yüzme seçenekleri arasında her ne kadar Göksu deresi de varsa da, ziyaretçiler genellikle sahilde denizi veya çevredeki mükemmel koyları tercih ediyorlar. Buradaki tesislerin çoğu misafirlerini bu koylara taşıma hizmetini (gidiş/dönüş) veriyorlar. Ağva sahilinde güneşlenirken temiz hava, kıyıya ve kayalara vuran deniz suyundaki magnezyum, iyot, sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi minerallerin havadaki oksijenle birleşerek tüm bedene sağlyk iksiri etkisi yaptığı söyleniyor.

Balık Tutma : Ağva'da ço değişik çeşit ve büyüklükte balıklar tutabilirsiniz. Mevsimlik balıklar her zaman mevcuttur. Dere kenarındaki restoranlarda yiyebileceğiniz gibi kendiniz de pişirebilirsiniz.

Tekne Turu : Ağva'ya gelenler genellikle bir tekne turu yapmadan, Göksu deresinde salla gezmeden, deniz bisikletine binmeden veya kanolarla dolaşmadan dönmüyorlar. Tekneler çok fazla beklemeden dolmuş usulü kalkıyor. Çevrede mutlaka görmeniz gereken yerler arasında, Kilim Koyu, Gelin Kayası gibi yerler de var.

Bisiklet Turları : Ağva'da birçok kişinin bilhassa sahilde pedal çevirdiği görülür. Bu cennet doğada pedal çevirmek bile gerçek bir ayrıcalık oluyor.

Fotoğraf Çekme : Ağva en güzel fotoğraf çekilecek beldelerimizden biri. Fotoğraf makinenizi unutmamanız katiyetle önerilir.

Yürüyüş : Ağva en güzel doğa yürüyüşlerini yapabileceğiniz iklim ve coğrafya koşullarına sahip... Korular, şelaleler, koylar, kaya oluşumları.. özetle her türlü doğal güzellik ve bir çok parkur var burada.

Ağva'da alınacak şeyler : Ağva'da her renkte el işlemeli birçok çeşit şile bezi giysiler, cuma günü civar köylülerin pazara getirdiği taze süt, yumurta, sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Pazarda sabah erken her şey çok taze.. Sütlü mamuller... Sebzeler... Ayrıca Ağva esnafı ve halkı da alışılmışın dışında güler yüzlü ve sıcak. Her ne kadar, Ağva son zamanlarda gelişen ve çoğalan turistik tesisleriyle potansiyelini çok arttırmış olsa da, kalabalık kapasiteyi zorladığından, bütün halkın bundan memnun olduğunu söylemek zor. Özetlersek, Ağva, çevredeki koyları (Kilimli ve Kadırga), koruları, şelaleleri, çadır kamp alanları ve keşfedilmeyi bekleyen doğa köşeleri ile deniz tutkunları, doğaseverlere ve yürüyüş yapmak isteyenlere bir çok alternatif sunuyor. Ağva, bir kere gelenler için damakta kalan lezzet örneği unutulmaz bir deneyim oluyor.

KALINACAK YERLER: Piccolo Mondo 0216 721 73 79 Greenline 0216 721 84 91 Yeşilçay Tatil Köyü 0216 721 73 48
Acqua Verde 0216 721 71 43 Club Grand Becassier 0216 721 72 86 Riverside Club 0216 721 82 93 Motel Tahir 0216 721 80 12

ULAŞIM :Ağva' ya Şile yolu üzerinden birkaç farklı güzergahtan gelmek mümkün. İstanbul-Şile arası otobanı takip ederek, Ağva' ya sahil yolundan gitmek en kısası. Bununla beraber, daha uzun olsa da, yeşillikler içindeki dağ yolundan da gidebilirsiniz .. Şehirden çıktıktan yaklaşık bir buçuk saat sonra Ağva'ya varırsınız. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler için, Üsküdar-Şile ve Ağva arasında düzenli otobüs seferleri de mevcut. Araçlarıyla koylara gelenler gün boyu piknik yaparak denizin tadını çıkarıyorlar.

Özellikle hafta sonu Şile ve Ağva arasında yer alan, Akçakese, Kabakoz, Karacaköy gibi daha bir çok koya gelen ziyaretçilerin saat 15.00'den itibaren dönüşe geçmeleri ile yolda yer yer trafik yoğunluğu yaşanıyor. Geniş yolun kesişme noktalarında üst yol ve kavşaklara ihtiyaç duyuluyor. NES TRAVEL ve diğer bazı tur acenteleri rehberler eşliğinde her hafta Ağva ve çevresine geziler düzenliyor. Grupla gidip bu eğlenceli gezilere katılabilirsiniz.


VIDEOS OF TURKEY (Türkiye Videoları) Türkiye'nin dostlarının sitedekileri tüm dünyadaki arkadaşlarıyla paylaşmaları için yapıldı. Bu site Türkiye'nin tarihi, turistik güzelliklerini, kültürel olaylarını ve güzel insanlarını video filmlerle anlatarak, ülkemizin dünya çapında tanıtılmasına yoğun şekilde hizmet ederek katkıda bulunmaktadır. Bizler, Türkiye'yi yeryüzündeki insanlar için bir tıklama mesafesi kadar yakına getirebilmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. - ANA SAYFA İCİN TIKLAYIN

View My Stats

YASAL UYARI: BU SAYFADA YAYINLANAN METİN RESİM VE VİDEOLAR YALNIZCA GENEL BİLGİ AMAÇLI OLUP SAYFADA BELİRTİLEN BİLGİLERİN DOĞRULUĞU HUSUSUNDA HİÇBİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. ZİYARETÇİLERİMİZİN BURADA BELIRTILEN BILGLERDEN DOLAYI UĞRAYABİLECEĞİ HERHANGİ BİR ZARAR ZİYANDAN ÖTÜRÜ WEB SİTEMİZ HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU TUTULAMAZ VE YÜKÜMLÜLÜK KABUL ETMEZ