Burhaniye.. Ören...
GENEL: Kuzeyde Kazdağı, güneyde Madra dağı arasında kalan Edremit körfezinin güneydoğusundaki geniş düzlükte yer almaktadır.

Ege Bölgesinin Kuzeybatısında bulunan ilçenin, kuzeyinde Edremit,Doğusunda Havran ve İvrindi, Güneydoğusunda Bergama, Güney batısında Gömeç İlçeleri, Batı ve Kuzey batısında ise Edremit körfezi yeralmaktadır İlçenin Güney ve Güneybatısında Madra Dağlarının kıyıya doğru alçalan Peneplen alanlarının Faylarla kaplı olması İlçe merkezinin etrafının Birinci derecede deprem merkezi kuşağında yer almasına neden olmuştur.

Tarihçe : İlkçağdan günümüze önemli bir yerleşim merkezi olan İlçemiz de; yapılan kazılarda elde edilen bulgulara göre kentin ilk olarak Misyalılar tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır. Truva ile Pergamon(Bergama) şehir merkezlerini birbirine bağlayan ticaret yolu üzerinde bulunan kent Pergamon krallığının Roma egemenliğini tanıması ile önce Roma sonra Bizans egemenliğine girmiştir. Selçuklu Anadolu Sultanı Kurtulmuş Oğlu Süleyman Bey in Uç Beylerinden Taylı Baba yı yöreye yolladığı ve bu gün Taylıeli Köyü olarak bilinen köye obası ile gelip yaylak olarak yerleştiği, kışlık olarak ise bu gün ilçe merkezi ve mahallesi olan Geriş i tuttuğu ve Böylece, Türk hakimiyetinin yöremize yerleşmesini sağladığı görülmüştür. Kent 1300 yılında Karesioğulları yönetimine katılmıştır. 1484 yılında Taylıeli nde yaşayan halk göç ederek şimdiki kent merkezine yerleşmiştir. Madra dağının suyunu yöreye taşıyan su kemerlerine atfen Kemer olarak adlandırılan kent 1866 yılına kadar Edremit ilçesinin bir nahiyesi olarak yönetilmiş ve 1867 de İlçe teşkilatı kurulmuştur.DİĞER TATIL YERLERİ İÇİN TIKLAYIN
FETHIYEMARMARISBOZCAADASAROS BÜYÜKADA DİĞERBilinmeyen Numaralar

 11811

Alo Trafik 154
Elektrik Arıza 186
Jandarma İmdat 156
Hızır Acil

212

Alo Sahil Güvenlik 158
Alo Turizm Bilgi 170
Sağlık Danışma 184
RESİM GALERİSİ


Kemer Nahiyesinin İlçe merkezi olmasında Büyük emekleri bulunan 1.Abdulhamit in oğlu Şehzade Burhanettin in adına, İlçe merkezi Kemer isminin yanına Burhaniye olarak ta adlandırılmıştır. İlçemizin Milli Mücadelede ayrı ve özel bir yeri vardır. İlk Kurşun atma şerefini Burhaniye liler taşımaktadır. İlçemiz 29 Haziran 1920 de Yunan işgaline uğramış ve 8 Eylül 1922 de Yunan işgalinden kurtulmuştur

İklim : İklim olarak yöre Ege ve Akdeniz iklimi özellikleri taşır.Kışlar ılık ve yağışlı yazlar ise sıcak ve kurak geçer.Soğuk kuzey rüzgarlarını, Kaz dağının kestiği ilçemizde, hakim rüzgarlar; Poyraz, Karayel ve Egeye özgü İmbat rüzgarlarıdır.

GEZİLECEK YERLER: Ören :  Bütün Türkiye’de taninan, Burhaniye’nin ünlü dinlence ve eglence merkezidir. Ilçenin  gezilmeye  görülmeye ve yasanmaya deger en gözde yeridir.   

Iskele : Körfez bölgesinin en büyük yat limaninin bulundugu Iskele mahallesi güzel bir balikçi köyü görünümündedir. Kiyidaki balik lokantalari ve çay bahçeleri ile ayri bir özellige sahiptir. 
Ögretmenler mahallesi : Otel, motel ve pansiyonlari ile turistik konaklama eglence, alisveris olanaklarinin yani sira temiz ve bir dogal plaja da sahiptir.   
Artur (Arkent) : Birbirinden güzel koylari, plajlari, gazino ve eglence mekanlari ile her türlü sosyal tesise sahip bir tatil beldesi olan Arkent Tatil Sitesi Burhaniye’ye 23 km. mesafededir. 
Seklik tepe çamligi : Ilçe merkezine 3 km. uzakliktaki Seklik çamligi temiz havasi, çam ve zeytin agaçlari ile kapli dogasi ve bol su kaynaklari ile huzurlu bir mesire yeridir . 
Ayakli kir bahçesi  : Ören tepe arkasinda , Ören- Akçay sahil yolu üzerindeki Ayakli kir bahçesi modern düzenlemesi ile keyifli bir mesire yeridir.            
Taylieli Köyü : Ilçe merkezine 7 km. Iskele mahallesine 1.5 km. uzakliktaki  köy, Burhaniye’nin tarihindeki öneminin yani sira körfez bölgesinin büyük bir bölümünü kapsayan panoramik  manzarasi ile görülmeye degerdir.Çam ve zeytin agaçlari ile kapli dogasi ve bol suyu ile ideal bir mesire yeridir. 
Murat Çesme : Iskele mahallesinin 2km. kadar güneyinde deniz kiyisinda temiz denizi , suyu ve güzel dogasi ile keyifli bir mekandir.

KAPLICA VE IÇMELER :          

Pelitköy  Zeytin pinari içmesi : Burhaniye’ye 12 km., Pelitköy’ e ise 2km. uzakliktadir. Ortalama 20 derece sicakligindaki su, safra yolu hastaliklari ile karaciger ve bagirsak rahatsizliklarina iyi gelmektedir. Burada pelitköy belediyesine ait 20 yatakli bir pansiyon vardir. Yaz aylarinda Pelitköy’ den otobüs seferleri düzenlenmektedir.
Dutluca köyü içmeleri ve Damlarca suyu :  Burhaniye’ye 12 km. uzaklikta Dutluca köyündeki içme suyu  ortalama 16 derece sicakliktadir. Idrar yollari ve böbrek rahatsizliklarina iyi gelmektedir. Bu köyde ayrica Damlarca yikanma suyu da bulunmakta ve cilt hastaliklar için yararli olmaktadir. Ulasim köy minibüsü ile saglanmakta ve günü birlik gidilip gelinebilmektedir.                                      Karaagaç kaplicasi : Burhaniye’ye 10 km., Karaagaç beldesine ise 2 km. uzakliktadir. Kaplica hamamindaki su basta uyuz olmak üzere bir çok cilt hastaligina iyi gelmektedir. Konaklama olanagi olmadigindan günü birlik gidilmesi söz konusudur. 
Bostanci köyü kaplicalari : Burhaniye’nin 10 km uzaginda,  Balikesir, Çanakkale ve Izmir ana karayolu kavsaginda bulunmaktadir. Suyu ortalama 51 derece sicakliktadir. Romatizma, siyatik, lumbago, ve kadin hastaliklarina iyi gelmektedir. E-87 Ana karayolu üzerinde olmasi nedeniyle otobüs ve minibüslerle ulasim kolaydir. Ayrica konaklama olanaklari da vardir. 

ÖREN : Adi Burhaniye ile özdeslesmis olan Ören, Türkiye’nin en seçkin ve özgün turistik merkezlerinden birisidir. Kültür ve Tabiat Varliklari Koruma Kurulu tarafindan, tarihi Adramyttion  nedeniyle antik ve 150 yasini askin  palamut mesesi agaçlari nedeni ile de dogal sit alani olarak koruma altina alinmistir.    1956 yilindaki, planli kurulus ve yapilasmasi ile bu konuda Türkiye’nin  ilk ve örnek tatil beldelerinden birisidir.  Tarih ve doganin böylesi bir bulusmasina mekan olan  Ören Türkiye’nin en  prestijli ve güzel turistik merkezlerinden biri olarak gerçekten görülmeye deger. 

PLAJLAR :  Ege denizine 17 km uzunlugunda kiyisi bulunan Burhaniye’de  büyüklü, küçüklü bir çok dogal plaj bulunmaktadir. Temiz kumu, suyu ve çevresi nedeniyle bu plajlarin tümünde içi rahatligiyla denize girilebilir.   Içersinde  dus, büfe, kano, plaj semsiye ve sezlonglari gibi olanaklari ile en donanimli ve büyük olanlar  Ören, Ögretmenevleri, Denetko ve  Orjan plajlaridir.  Yine bu plajlar içersinde Ören plaji 2000 ve 2005 yilinda Mavi Bayrak çevre ödülü almistir 

MAVI BAYRAK : Burhaniye-Ören, Avrupa Çevre Egitim Kurulusu (FEEE) koordinasyonu ile uygulanan, çevre egitimi ve turizm konusunda uluslar arasi bir kriter olan Mavi Bayrak ödülünü, ilk defa 2000 yilinda almaya hak kazanmistir. 2005 yilinda da alinan Mavi Bayragi her yil alabilmek için gerekli girisim ve çalismalar yapilmaktadir. 

DOGAL ÇEVRE DEGERLERI : Burhaniye’de alti tür zeytin agaci yaninda en yaygin agaç çam ve mese türleridir. Sahil ve fistik çami çogunluktadir.  Ören’ de Kültür ve Tabiat Varliklari Koruma Kurulunun tescil edip korumaya aldigi 1620 adet palamut mesesi vardir. Ayrica kavak, akasya, çinar, okaliptüs, sedir, mimoza, igde, akça agaç ve  ihlamur gibi agaçlarda bölgeye iyi uyum saglar. Bahçelerde badem, ceviz, seftali, kayisi ve narenciye çesitlerine bolca rastlanir. Zakkum, ilgin, süpürgelik otu, ve hayit, dere ve yol kenarlarinda dogal olarak gelismistir. Yörede yabani olarak kereviz, maydanoz, havuç, pazi türleri yaninda bademcik, kasiklik, sigir dili, toklu basi, gelincik, turp otu, türüt, hardal, balotu, çitirgi, arapsaçi, isirgan ve hindibag gibi zeytinyagli olarak yemegi de yapilabilen çok çesitli otlari vardir. Ilk ve sonbaharda çikan ve bilen kisilerce toplanan sari, mor, ak melki, kuzu göbegi, kulak ve evlek gibi mantar türleri de çok lezzetlidir.Bu çesitli ot ve mantarlar pazartesi günleri kurulan Burhaniye pazarinda özellikle köylü kadinlar tarafindan satilir.  Bu bol çesitlilik ve güzellikteki bitki dokusu içinde dogaldir ki yaban kedisi, sansar, porsuk, tilki, here, sincap, gelincik, yilan, ve tavsan ile birlikte tarla kusu ( kipirdak ), serçe kumru, saka, bülbül, çulluk, sigircik, tepeli, papagan, kirlangiç, leylek, atmaca gibi  uçan yaban hayvanlarda dogal yasami daha da zenginlestirmektedir.   

EGLENCE OLANAKLARI : Ören, Iskele, Bahçelievler ve Ögretmenevleri gibi kiyi kesiminde ki mahallelerde çay bahçesi, café-bar,  restaurantlar, gazino ve diskotek gibi çesitli eglence mekanlari vardir. Bu mekanlarda müzik esliginde çesitli eglenceler  düzenlenmektedir.

KALINACAK YERLER: SÖNMEZ PANSIYON  Meço Cad. No: 7  Ören / BURHANIYE Tel 0 266 416 33 69 - 416 38 09     Cep: 0 532 287 14 33, AKTAY AILE PANSIYONU Ögretmenler Mah. M.Erdem Cad.  / BURHANIYE 416 18 82 - 422 30 07, SEYITOGLU PANSIYON Ögretmen Evleri Ipek Sok. No:1 / BURHANIYE 0 266 416 17 44

Yasam Otel Samime Sanay Cd. Önü Ören / Burhaniye Tel: (266) 416 60 45 - 46, Ada Motel 0266 416 42 41, Adramitos Otel 0266 412 69 98, Altin Camping Park Otel 416 37 32, Artemis Ören Tatil Köyü (2.sinif) 0266 416 37 76 / 37 82, Club Orient Holiday Resort T. Köyü (2.Sinif) 0266 416 34 35 / 53 54, Eken Apart Otel 0266 426 13 21

PANSIYON SARAY Ögretmenevleri Ögretmenler Cad.No:15 - 416 19 71  0 532 424 87 53

NE YENİR: Bu yörenin, naturel sizma zeytinyagi ve zeytinyagli sabunu çok ünlüdür. Çevresindeki çok genis araziler nedeniyle Burhaniye’de istenilen her tülü sebze ve meyve kolaylikla bulunabilir. Ayrica buranin ceviz, kestane ve bademi de çok güzeldir. Limanda yiyeceginiz sardalya, levrek, çipura, lüfer ve tekir ile bol bol taze balik yiyebilirsiniz. Ören'in kendine has karışık gözlemesi mutlaka yenmesi gerekenler arasında... Ayrıca Ören'e gidipte sakızlı dondurma yemeden dönmeyin. 

ULAŞIM: Cografi konum olarak Çanakkale, Balikesir ve Izmir üçgeni içinde yer alan Burhaniye’ den bu üç ilimize ve bu illerden Burhaniye’ye her günün her saatinde otobüs bulunabilmektedir. Ayrica Ankara, Bursa ve Istanbul gibi diger büyük illerimize de siklikla otobüs seferleri vardir. Diger bir ulasim olanagi da hava yoludur. Burhaniye’ ye yaklasik 10 km. mesafede Çanakkale-Balikesir ana karayolu üzerindeki  Körfez Havaalanindan haftanin belirli günlerinde karsilikli olarak Burhaniye-Istanbul seferleri düzenlenmektedir. Önemli merkezlere uzakligi söyledir.

Balikesir: 93 km. -Ankara : 623 km. -Istanbul (Çanakkale üzerinden): 464 km. 
Istanbul (Bursa üzerinden): 486 km. –Bursa : 243 km. –Izmir: 190 km. Çanakkale : 142 km. –Ayvalik : 34 km. –Edremit : 13 km. – Akçay : 23 km. Altinoluk: 41 km.–Assos (Behramkale) :105 km. -Truva :123 km.-Dikili:70 km. Bergama : 82 km. – Selçuk (Efes) : 245 km. 

TURIZM DANISMA :   Burhaniye Ilçe Turizm Müdürlügü Danisma Bürosu Ören’ deki merkezinde ilçemize gelen turistlere her konuda gerekli bilgileri vererek yardimci olmaktadir. Tel: 0 266 416 35 00 -  Ören’ de bulunan Burhaniye Belediyesi  Zabita Danisma Bürosu da turizm danisma hizmeti vermektedir. - Tel: 0 266 416 30 99 

VIDEOS OF TURKEY (Türkiye Videoları) Türkiye'nin dostlarının sitedekileri tüm dünyadaki arkadaşlarıyla paylaşmaları için yapıldı' Bu site Türkiye'nin tarihi, turistik güzelliklerini, kültürel olaylarını ve güzel insanlarını video filmlerle anlatarak, ülkemizin dünya çapında tanıtılmasına yoğun şekilde hizmet ederek katkıda bulunmaktadır. Bizler, Türkiye'yi yeryüzündeki insanlar için bir tıklama mesafesi kadar yakına getirebilmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. - ANA SAYFA İCİN TIKLAYIN

View My Stats

YASAL UYARI: BU SAYFADA YAYINLANAN METİN RESİM VE VİDEOLAR YALNIZCA GENEL BİLGİ AMAÇLI OLUP SAYFADA BELİRTİLEN BİLGİLERİN DOĞRULUĞU HUSUSUNDA HİÇBİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. ZİYARETÇİLERİMİZİN BURADA BELIRTILEN BILGLERDEN DOLAYI UĞRAYABİLECEĞİ HERHANGİ BİR ZARAR ZİYANDAN ÖTÜRÜ WEB SİTEMİZ HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU TUTULAMAZ VE YÜKÜMLÜLÜK KABUL ETMEZ