for windows

Ayvalık...
GENEL: Balıkesir'in ilçesi olan Ayvalık, temiz deniz suyu ve plajlarla, yeşil zeytinliklerle sarılmış güzel kıyılara sahip, tarihi ve arkeolojik değerleri barındıran bir tatil merkezidir.

Ayvalık adının nereden geldiğine ilişkin kesin bir kayıt yok. Fakat bu konuda farklı görüşler vardır. Ayvalık tarihi üzerine araştırmalarıyla bilinen Yunanlı yazar Yorgi Sakkari'nin "Ayvalık Tarihi" isimli kitabında, buraya gelenlerin Midilli Adasının Türkçe "Balçık" Rumca "Kidonie" isimli kasabasından geldikleri ve buranın isminin buradan esinlenerek "Kidonie" konulduğunu yazar.DİĞER TATIL YERLERİ İÇİN TIKLAYIN

RESİMLERÖNEMLİ TELEFONLAR
(0266)
Kaymakamlık 312 10 40
Belediye Başkanlığı 312 10 23
İlçe Emniyet Müdürlüğü 312 95 00
İlçe Jandarma Komutanlığı 312 10 12
Devlet Hastanesi 312 17 44
Liman Başkanlığı Liman BaşkanlığıMübadele döneminde Ayvalık'tan ayrılan Kukunara'nın Eolya'nın Başkenti Ayvalık isimli kitabında ismin kaynağı olarak bir midye türü olan "Ayfada" (Ayvada) gösterilmektedir. Fransız tarihçi Raffanel'in "Ayvalık" adlı kitabında ise ismin, zamanında bölgede bol olan Ayva ağaçlarından geldiği yazmaktadır. Bu iddia bir türlü doğrulanamamış ve hep bir zamanlar var olan Ayva ağaçları olarak kalmıştır

Değişik dönemlerde farklı kültürlerin yaşadığı ilçede bu kültürlerin de etkisi ile karma bir kültür oluşmuştur. Tarihte eşi ve benzeri olmayan mübadelenin de etkisiyle kültürel olarak Midilli, Girit ve Batı Trakya kültüründen etkilenmiştir. Çünkü, mübadelede bu bölgelerden gelen Türkler ilçeye yerleştirilmiştir.

2000 nüfus sayımına göre ilçenin toplam nüfusu 58.738 kişi, bunun 31.986 kişi kent merkezinde, 26.752 si ise köylerde yaşamaktadır. (www.die.gov.tr).

%66 sı zeytinliklerle kaplı olan ilçenin %60'ı ekim yapmaya elverişli arazilerdir. İlçe sınırları içerisinde büyük ormanlık alanlar bulunmaktadır. İlçede yaklaşık 2.100.000 zeytin ağacı bulunmakta olup yaklaşık olarak 12.000 ton yağ elde edilmektedir.

GEZILECEK YERLER :ALI BEY (CUNDA) ADASI : Ayvalık’ı açık denize karşı kapayan bu adaya bir köprü ile karayolundan geçmek mümkündür. Yazları Ayvalık’tan Alibey Adası’na her saat motor seferleri de yapılmaktadır. Adada çok sayıda kilise ve manastır vardır. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi'dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesindedir. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, içiçe girmiş koyların güzelleri seyre değer. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz mahsulleri , mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin zevki doyumsuzdur.

ŞEYTAN SOFRASI :
Çamlık Orman Kampının yukarısındadır. Eski bir lav birikintisi olan tepe yuvarlak bir sofraya benzer. Demir kafes içinde şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izi vardır. Çam ormanlarla kaplı Ayvalık adalarına hakim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrasından özellikle güneşin batışı izlenmeye değerdir. Bir lokantası bulunmaktadır.

ESKY AYVALIK EVLERY :
Kapıları, alınlıkları, kapı tokmakları, pencereleri, tahta ve taş işçiliği ile görülmeye değer Ayvalık evleri görenleri geçmişe yolculuğa götürür.

PLAJLAR => SARIMSAKLI PLAJLARI : İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. 7 km uzunluğunda 100 m. eninde bir kumsala sahip plaj; birçok konaklama tesisine, kafeteryaya özellikle deniz mahsulleri satan restoranlara ve gazinolara sahiptir.Devamındaki Şahinkaya (Badavut) plajı ince ve temiz kuma sahiptir.

ALTINOVA :
Ayvalık ilçesinin şirin bir bucağı olan Altınova, temiz sahillere sahiptir. İlçe merkezine 13 km. olan belde, piknik ve gezi yerleri ile orman içinde dinlenmeye olanak sağlamaktadır.

ALİ ÇETİNKAYA (Armutçuk): İlçenin kuzey kıyısında temiz,ince kumu ile halka açık bir plajdır.

DUBA MEVKİİ : (Belediye Plajı)Alibey Adası yolu üzerindedir.

ALİBEY ADASI (Cunda) :
İlçe merkezine karayolu ile 8 km. uzaklıktadır. Adanın çevresi doğal plajdır.

CAMİ VE KİLİSELER / Saatli Camii :
İlçe merkezinde İsmet Paşa Mahallesinde yerli Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış, 1928’den sonra camiye dönüştürülmüştür. / Taksiyarhis Kilisesi : 1873 yılında inşa edilen kilise; akmayan, işlemeli sarımsak taşlarıyla dikkati çeken Aşağı Çeşme sırasındadır. Bulunduğu yer, Hıristiyanlar ile Müslümanların birlikte yaşadığı kentin ilk mahallesidir. Çevresindeki sokak dokusu ve neo-klasik özellik taşıyan sivil mimari dokusu tipik evleriyle bir bütünlük içindedir. Kilise, mimari özellikleri, içteki mermer işçiliği dini konuları içeren tavan süslemeleri, İsa’nın doğumundan ölümüne kadar anlatan resimleri , balık derisi üzerine yapılmış azize portreleri ile kentin halen bozulmamış en dikkate değer eseridir.  / Aya Nikola Kilisesi : Alibey Adası’ndadır. Tevrat ve İncil’den alınan dini konuların işlendiği fresklerle süslenmiştir. / Ayışığı Manastırı : Ayışığı Manastırı diye türkçeleştirilen Patriça’daki (Alibey Adasının kuzeye doğru uzantısı) Manastıra Birinci ve İkinci Köyü geçtikten sonra ulaşılır. Büyük ölçüde kendine özgü yapısı ve özelliklerini koruyabilmiştir. / Leka Manastırı : Dalyan Boğazının körfeze girerken sol yakadaki zeytin ağaçlarının arasından görünen boğaza hakim manastır. Geleneksel manastır yapısının korunmuş olması, yapımında keşişlerin çalışmış olmasındandır.

SUALTI DALIŞ :
Ayvalık, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanısıra, özellikle adalarının çevresi, deniz dibi zenginlikleri ile dalış tutlkunlarının tercih ettiği önemli merkezlerden biridir.

DİĞER GÖRÜLECEK YERLER / GÜVERCİN ADASI : Tanrının kutsadığı yerlerden olan Pateriça Körfezinde bulunan Güvercin adası ve ada içindeki Manastır, ortaçağdan günümüze kadar gelebilrn yapı olarak büyük ilgi görmektedir. / ÇAMLIK : Şehrin hemen kenarında şehre hakim bir tepedir. Çamlarla kaplı tepede kır gazinoları bulunmaktadır.

SPOR AKTİVİTEELERİ
: Ayvalık av ve balıkçılık sporları için oldukça uygun... Çipura, karagöz , papaline gibi balıklar burada bol bol çıkıyor. Özellikle papaline balıkçıların avlamaktan en çok hoşlandıkları balık türü. Ayvalık'ta avcılar tarafından yaban domuzu, tavşan, bıldırcın , kara tavuk avlanıyor. İlçedeki adaların çokluğu dalış sporu için elverişli bir ortam hazırlıyor. Bu sporla ilgilenen bir çok kimse Ayvalık'ı tercih ediyor; bir çok dalgıçlık kursu burada kurs vermektedir. Ayrıca Çamlık mevkii trekking için çok uygun...

GECE HAYATI
: Ayvalık'ta gece hayatının en yoğun olduğu yer Sarımsaklı... Çok sayıda restoran ve otelin olduğu Sarımsaklı'da , barlarda ve diskolarda gece boyunca sabaha kadar eğlence müzik ve eğlence sürmekte... Babylon Disko, Casa Nostra ,Check Point Disko, CNN Cafe-Bar, Grand Hotel Diskove Sokak Bar en çok rağbet gören mekanlardan bazıları... Cunda Adası da akşamları oldukça hareketli. Burada restoranlarda yemek yiyebilir, müzik programları ile eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Cunda Adası akşam saatlerinde insanla dolup taşar. Siz de akşam saatlerini burada geçirebilir, kafe ya da çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz.

YAPMADAN DÖNME
: Şeytan Sofrasında günbatımı izlemeden, Cunda adasında balık yemeden, kiliseleri görmeden, Ayvalık Adalarında su altı dalışı yapmadani Sarımsaklı'da denize girmeden, Ada çevresindeki yat turlarına katılmadan, Zeytinyağı, zeytin almadan... Dönmeyin.

ULAŞIM : Karayolu : Marmaris'ten Türkiye'nin hemen her kösesinden otobüsle ulasma olanagi bulunmaktadir. Ayrica, yakin yöreler olan Bodrum, Datça, Fethiye'ye de otobüs seferleri yapilmaktadir. Otobüs terminali ilçe merkezine 2 km. uzakliktadir. / Otogar Tel :  (+90-252) 412 30 37  (+90-252) 412 30 37

Havayolu :
Dalaman Havaalani, ilçeye 100 km. uzakliktadir. Ulasim 7:30 - 22:00 arasinda tarifeli seferler veya havaalani servis araçlari ile yapilmaktadir. Bodrum - Milas havaalani (142km) diger alternatif havaalanidir. Dalaman Hava Limani Tel :  (+90-252)792 52 91  (+90-252)792 52 91 Bodrum-Milas Hava Limani Tel :  (+90-252)523 01 01  (+90-252)523 01 
AYVALIK RESİM GALERİSİ

NE YENİR : AYVALIK TOSTU : Tadını büyükçe kesilen özel ekmeğinden alan bir yiyecek. Büyükşehirlerde bu isimle satılır fakat ekmeğinin Ayvalık'ta üretilen undan yapılmış olması gerekir çünkü tadını özel unundan alır. Ekmeği fırından ayrıca alınabilir, bozulmaya karşı dayanıksızdır buzdolabında muhafaza edilmelidir. Ayvalık'ta her köşebaşında bulunabilir. İçine bilinen tost ekmeği çeşitlerinde olduğu gibi damak tadına uygun çeşitli tost malzemeleri konulabilir. Genellikle sosis, sucuk, kaşar, turşu, mayonez, ketçap malzemeli karışık olanı tercih edilir, malzemesinin bol olması belirgin özelliğidir.

ZEYTİNYAĞI : Dünyanın en lezzetli zeytin ve zeytinyağı Ayvalık’ta bulunuyor. Bu durum konunun uzmanları tarafından onaylanmış. Eski çağlarda evlerin ve tapınakların aydınlatılmasında kullanılan zeytinyağının sağlık için faydaları son yıllarda yapılan araştırmalarda daha iyi anlaşılmış. Zeytinyağı kullananların kalp rahatsızlıklarına daha az yakalandığı,  kolesterol ve hipertansiyonlarında azalma görüldüğü saptanmış. Ayvalık sahillerinde ve Cunda Adası’nda deniz kenarında bulunan balık lokantalarında yörenin ünlü balığı papalina, deniz mahsulleri, peynirli tatlısı, mezeleri ve Ege’nin ünlü zeytinyağlı ot yemekleri mutlaka tadılmalı. Bunlardan bazıları radika, hindiba, turp otu, arapsaçı ve istifno gibi Ege otlarından yapılan yemekler ve mezeler.

Ayvalık sahillerinde ve özellikle Cunda Adasında deniz kenarına sıralanmış balık lokantalarında yörenin meşhur balığı papalina, deniz mahsulleri, mezeleri ve egenin ünlü zeytinyağlı ot yemekleri mutlaka tadılmalıdır. Ayvalık'ta tipik Akdeniz mutfağından örneklerle karşılaşabilirsiniz. Akdeniz mutfağı dışında Balıkesir yöresine has mahalli yemekleri tatma imkanı da bulabilirsiniz. Ayvalık'ın zeytini çok ünlüdür. Ufak imalathanelerde zeytinyağı üretilir.

Tadına doyum olmaz bu zeytinyağı ile yapılmış yöresel yemekleri tatmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Mahalli yemekler arasında "saçaklı mantı" ve "keşkek"i mutlaka denemelisiniz. Ayvalık ve adalarında bir çok balık restoranı bulunuyor. Burada levrek, çipura, sinarit, ahtapot ve mezgit gibi balıkları deneyebilirsiniz.

Özellikle papalina balığını denemelisiniz. Keza papalina bu yörenin özel balığı... Sarımsaklı'da büfeler caddesindeki büfelerde tost, kumpir, midye gibi türlü türlü yiyeceği bulabilirsiniz. Böylece hesaplı bir şekilde karnınızı doyurabilirsiniz.

KALINACAK YERLER:
ETAP ALTINEL BÜYÜK BERK, AYVALIK BEACH HOTEL, ALEYNA APART OTEL, ALTAY PANSİYON, ALİ GÜR APART, HOTEL APART BİLLURCU KELEBEK PANSİYON , ÖZAK OTEL , GRAND TEMİZEL HOTEL , HALİÇ PARK HOTEL, SOLEY INN HOTEL

VIDEOS OF TURKEY (Türkiye Videoları) Türkiye'nin dostlarının sitedekileri tüm dünyadaki arkadaşlarıyla paylaşmaları için yapıldı. Bu site Türkiye'nin tarihi, turistik güzelliklerini, kültürel olaylarını ve güzel insanlarını video filmlerle anlatarak, ülkemizin dünya çapında tanıtılmasına yoğun şekilde hizmet ederek katkıda bulunmaktadır. Bizler, Türkiye'yi yeryüzündeki insanlar için bir tıklama mesafesi kadar yakına getirebilmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. - ANA SAYFA İCİN TIKLAYIN

View My Stats

YASAL UYARI: BU SAYFADA YAYINLANAN METİN RESİM VE VİDEOLAR YALNIZCA GENEL BİLGİ AMAÇLI OLUP SAYFADA BELİRTİLEN BİLGİLERİN DOĞRULUĞU HUSUSUNDA HİÇBİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. ZİYARETÇİLERİMİZİN BURADA BELIRTILEN BILGLERDEN DOLAYI UĞRAYABİLECEĞİ HERHANGİ BİR ZARAR ZİYANDAN ÖTÜRÜ WEB SİTEMİZ HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU TUTULAMAZ VE YÜKÜMLÜLÜK KABUL ETMEZ