Büyükada
Birçok şarkı ve türküye konu olmuş Büyükada, İstanbul sosyetesinin yazlık mekanıydı yüzyıllar boyu. Osmanlı döneminde kentin seçkin aileleri yaz başıyla birlikte adaya göçerler ve yaklaşık 4 ay boyunca, deniz, temiz hava, tabiat ve en önemlisi sosyal ve eğlenceli bir hayatın keyfini çıkarırlardı doyasıya. Günümüzde bile tarihten gelen özelliklerini kısmen de olsa hala koruyabilen ender yerlerdendir, bu güzide mekanımız..


BÜYÜKADA - İSKELE


 
GENEL : BÜYÜKADA 9 adet adadan olusan Istanbul Adalarinin ilçe merkezidir. 5400 Km2 yüzölçümüne, 2000 yili itibari ile 7320 kisilik nufusa sahiptir. Bu nufus yaz aylarinda 10 -15 katina kadar çikmaktadir. Evlerin büyük çogunlugu yazlik olarak kullanilmaktadir. Iki tepeden olusan Ada?nin kuzeyindeki Isa Tepesi (Hristos) 164 metre, güneyindeki Yüce Tepe (Aya Yorgi) ise 202 metredir.

TARIHÇE
: Büyükada'da Bizans öncesi yerlesimlere ait çok az bilgi vardir. Muhtemelen Antik dönemde meskun olan Ada'daki en önemli bulgu, 1930 yilinda Karacabey mevkiindeki Rum Ortodoks mezarligi yakininda bulunan ve Büyük Iskender'in babasi Makedonya krali II. Filip?e ait altin sikkeleri ihtiva eden Büyükada Definesidir. Hepsi 207 altin sikkeden ibaret olup su anda Istanbul Arkeoloji Müzesindedir. Büyükada, diger Istanbul Adalari gibi yaklasik 7 yüzyillik Bizans döneminde hapishane ve manastirlariyla ün kazanmistir. Bu dönemde Bizans'ta ortaya çikan taht kavgalari, siyasi ve dini içerikli anlasmazliklar neticesinde Büyükada?ya prensesler, prensler, din adamlari sürgün olarak gönderilmis ve bunlara korkunç iskenceler yapilmistir. Istanbul'un Türkler tarafindan fethinden yaklasik birbuçuk ay önce Fatih Sultan Mehmed'in kenti kusatmasi sirasinda Baltaoglu Süleyman Bey bir donanma ile Kinaliada, Burgazada ve Heybeliada'yi teslim almis, yalnizca Büyükada bir kaleye sahip oldugu için kisa bir süre direnebilmistir. Türklerin Adalari almasi ile huzur ve sükun gelmistir. Yerli halk balikçilik ve tarimla geçinmistir. Manastir ve kiliselerdeki kesisler el yazmasi dini eserleri çogaltarak hayatlarini sürdürmüslerdir.

Ada'ya Türklerin yerlesmesi 1846'da küçük gemilerin hizmete baslamasi ile olusmustur. 1875'de daha büyük gemilerin gelmesi ile düzenli seferlere geçilmistir. Bundan sonra Ada'da nüfus hizla artmistir. Zengin Türklerin yanisira yabancilar da Ada'ya ragbet etmis ve köskler, konaklar, oteller dönemin mimari usluplarini yansitan binalar, kiliseler ve cami yapilmistir. 1861?de Padisah Abdülaziz döneminde Istanbul'da kurulan ilk üç belediye dairesinden biri olarak Yedinci Daire diye anilan Adalar Belediyesi Teskilati kuruldu ve merkezi Büyükada oldu.

1894?de meydana gelen depremde ve 1900'lü yillarin baslarinda çikan çarsi yangininda önemli hasarlar meydana geldi. 1945 yilindan sonra Ada'ya yazliga gelen Türklerde çogalma olmus, iskele çevresinde baslayan yapilasmalar kiyi boyunca devam ederek tepelere dogru tirmanmistir. 1984 yilinda SIT alani olarak kabul edilen Büyükada Istanbul'un en seçkin yerlerinden biri olma özelligini korumaktadir.

GEZILECEK GÖRÜLECEK YERLER : Büyükada'nin kendine has mimarisi ve bitki örtüsü içinde yapilacak en güzel etkinliklerden biri Faytonla turdur.

Küçük Tur : Iskeleden baslar. Çankaya caddesi, Nizam yoluyla Birlik Meydanina ulasilir. Birlik Meydanindan Rum Mezarligi, Karacabey Koyu, Maden Yilmaz Türk Caddesi Yoluyla Çinar Meydani ve iskeleye dönüs. / Büyük Tur : Küçük Tur'daki gibi Birlik Meydanina varilir. Buradan Büyük Tur tabelasinin gösterdigi yola girilir. Ada'nin arkasi dolasildiktan sonra Rum mezarligindan sonra Küçük Tur'daki yol takip edilerek iskeleye dönülür. Her iki tura da yürüyerek, bisikletle de çikabilirsiniz. Faytonla çiktiginiz taktirde elinizdeki haritaya dikkat ediniz.
 
DIL BURNU : Büyükada’nin batisinda yer alan Dil Burnu 500 metre uzunlugunda 100 metre genisligindedir. Kuzeyinde kalan kisimda Nizam (Degirmen) Koyu, güneyinde ise plaj ve tesislerin bulundugu Yörük Ali Koyu bulunmaktadir. Yaz aylarinda Ada'ya günübirlik gelenlerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Çam agaçlarinin altinda piknik masalari vardir.

PLAJLAR
: Büyükada'da Istanbul'un engüzel plajlarindan bazilari vardir.

1- Nakibey Plaji : Maden semtinde olup, yürüyerek veya fayton ile gidebilirsiniz.
2- Kumsal Plaji : Kumsal semtindedir ve yürüyerek ya da fayton ile gidebilirsiniz
3- Yörükali Plaji: Iskele yanindan motorlu tekne seferleri vardir.
4- Prenses Plaji:Iskele yanindan motorlu tekne seferleri vardir, yürüyerek veya
fayton ile de gidebilirsiniz.

TARIHI YAPILAR AYA YORGI MANASTIRI : Patrikhane kayitlarina göre insa tarihi 1751’dir. Bu tarihte yapilmis olan küçük kilise, sapel ve dua yeri eski kilise diye bilinir ve iki katli, kiremit örtülü küçük bir yapidir. Tepede çan kulesinin hemen arkasindaki kesme tastan yapilmis olan kilise ise yeni Aya Yorgi Kilisesidir ve 1905 de insa edilmis, 1909 yilinda açilisi yapilmistir.

AYA NIKOLA MANASTIRI : Manastir Karacabey Koyu’nun kuzeye bakan yamacinda kuruludur. Bizans döneminde asil manastir ve kilise deniz kenarinda kurulu idi. Zamanla bu manastir yikilip denize göçünce XVI. yüzyilda simdiki yerinde küçük bir kilise olarak yapildi. 1894’deki büyük depremde yikilan Heybeliada Ruhban Mektebini’ni yeniden insa ettiren banker Stefanovik, artan malzeme ile de Aya Nikola manastirini yaptirmistir.

HRISTOS MANASTIRI . Ada’nin ikinci yüksek tepesi olan Isa Tepesi’nde kurulu olan ve asli belki Bizanslilar dönemine dayanan bu manastir, 1597 yilinda Patrik Meletios Pigas tarafindan yeniden kurulmustur. 6 Agustos yortu günüdür. Bir anlamda bag bozumunu sembolize etmektedir. O gün gelen ziyaretçilere papaz tarafindan (bir zamanlar) üzüm ikram edilirmis. AYA DIMITRI CEMAAT KILISESI : Ada’nin Kumsal semtinde, Zagnos Pasa caddesi ile Alaçam sokaginin kesistigi yerde büyük bir bahçe içindedir. Büyük dini bayramlarda ayin burada yapilmaktadir.Ortodoks adalilarin müsterek gayret ve katkilari ile insa edilmistir. Dis cephede girisin üzerindeki kitabede 1856-1857 tarihi okunmaktadir. Dik dörtgen planli, üç neflidir.

PANAIIYA KILISESI : Bir kapisi çarsi caddesine, diger kapisi arabacilar meydanina açilir. Panagiya Kiliseleri Meryem Ana adina yapilir ve üç yortuya atfedilir. Meryem Ana’nin dogumu (26 Ekim), Meryem Ananin mabede girmesi (21 Kasim), Meryem Ananin ölümü (15 Agustos). Adadaki büyük kilise de Meryem Ana’nin ölümüne adanmistir ve bulundugu yer Ada’nin eski mezarlik alanidir.

AYA TODORI SAPELI : Maden semtinde Yilmaz Türk caddesinde evler arasinda, yolun hemen altinda, küçük bir sapeldir. Yoldan 17 basamakla inilir. Bunun da eski bir mezarlik kilisesi oldugu tahmin edilmektedir.

PROFITIS ILIAS MEZARLIK KILISESI : Aya Nikola’da Rum Ortodoks mezarligi içindedir. 1878 yapilmistir. 4 x 7mt. ölçüsünde dikdörtgen planli, ahsap basit bir yapidir.

ERMENI KATOLIK KILISESI : Anadolu kulübü’nden Çankaya Meydan’nina çikan Mehmetçik sokakta soldadir. 1868 yilinda Avrupali tüccar Andon Apelyan tarafindan Meryem Ana adina yaptirlmistir. Tek açiklikli dikdörtgen bir hacimden ibaret olup besik tonoz örtülü, besik çatili kiremit örtülüdür.

SAN PACIFICO LATIN KATOLIK KILISESI
: Bahçesi bir taraftan Lâla Hatun sokagina bir taraftan Yeni sokaga bakar. 1885 yilinda yapilmistir. Dikdörtgen planli tek açiklikli besik tonoz örtülü, ahsap besik çatilidir. Ortodoks kiliselerinin aksine Ikonastasis yoktur. Basit bir narteksi vardir.

MUSEVI SINAGOGU
(Heset Le Abraham Sinagogu) : Kumsal semtinde olup dikdörtgen planlidir. Sivri bir kubbesi vardir. 1921 yilinda yapilmistir.

KALINACAK YERLER :

SAYDAM PLANET HOTEL - BÜYÜKADA
Iskele Meydani (0216) 382 26 70 - 33 66
VILLA RIFAT : Yilmaz Türk cd. No.5 Maden Büyükada Tel : (0216 ) 382 60 68
IDEAL PANSIYON : Kadiyoran Cad 4 Büyükada Telefon : (0216) 382 68 57
CLUB MAVI Büyüktur Yolu No: 12 Nizam - Büyükada Telefon : (0216) 382 60 75 Fax: (0216) 382 70 08
AYA NIKOLA BUTIK PANSIYON Yilmaztürk Cad. Karacabey Mevkii No:156 - Büyükada Telefon : (0216) 382 41 43
HOTEL PRENSES : Iskele Meydani No:2 Büyükada (0216) 382 16 28 (4 hat)

NE YENİR : Büyükada çok kısa yaz turizm mevsimi dolayısıyla fiyatların tavan yaptığı bir tatil mekanımızdır. Yani bakkal, market ve lokanta 3 ay gibi kısa bir zamanda bütün sene kendini idare edecek bir kar elde etmeye çalışır. Dolayısıyla fiyatlara dikkat etmek gerekir. Adada balık lokantaları gözdedir. Midye ve kalamar tava da çok ünlüdür burada. Bazı restoranların adları aşağıdadır.

MILTO RESTAURANT (Balik ve et çesitleri) Gülistan Cd. No: 12 81330 Büyükada 382 53 12
ALI BABA RESTAURANT (Balik ve et) Gülistan Cd. No: 20 Büyükada (0216) 382 37 33 /
MILANO RESTAURANT (Balik ve et) Gülistan Cd. No: 20 Büyükada (0216) 382 63 52

ULAŞIM :Ulasim Türkiye Denizcilik Isletmelerine bagli Sehir Hatlari Isletmesinin düzenledigi vapur seferleri ve Istanbul Deniz Otobüsleri Isletmesinin katamaran tipi hizli gemileri ile saglanmaktadir.

Vapurla yapilan ulasimda; Sirkeci, Kabatas, Kadiköy, Bostanci, Kartal iskelelerinde giselerde satilan jeton alinip turnikeden atilarak geçilmekte, Ada'dan dönüste ise Ada iskelesindeki giseden bilet alinmakta ve bu bilet inilen iskelede toplanmaktadir. Dolayisi ile yolculuk esnasinda Ada'dan alinan bu bilet saklanmalidir. Büyükada 'dan diger adalara yapilan vapur yolculugu ücretsizdir.

Büyükada Iskele Basmemurlugu Tel : (0216) 382 60 06
Büyükada Deniz Otobüsü Iskele Memurlugu Tel : (0216) 382 44 36 VAPUR / DENIZ OTOBÜSÜ TARIFESI
Sirkeci - Büyükada : 90 dakika / Bostanc i- Büyükada direkt : 30 dakika
Bostanci - Heybeliada - Büyükada : 45 dakika / Bostanci - Tekmil Adalar - Büyükada : 60 dakika

DENIZ OTOBÜSÜ ILE YOLCULUK SÜRELERI
Kabatas - Büyükada : 30 dakika / Bostanci - Büyükada : 10 dakika

SAGLIK : Ambulans : Bir saglik probleminiz oldugunda Turist Danismaya Belediye
Zabitasina, Adalar Devlet Hastahanesi'ne müracaat edebilirsiniz. (0216) 382 68 03

Büyükada'da Adalar Devlet Hastanesi bulunmaktadir. Bu hastanede küçük çapli ameliyatlar yapilabilmektedir. Daha büyük müdahaleler için hastalar Kartal Devlet Hastahanesine veya baska bir saglik kurulusuna sevk edilmektedirler. Belediyeye ait ambulans tekne hastalari kisa sürede Kartal'a ulastirmaktadir.

 

VIDEOS OF TURKEY (Türkiye Videoları) Türkiye?nin dostlarının sitedekileri tüm dünyadaki arkadaşlarıyla paylaşmaları için yapıldı? Bu site Türkiye?nin tarihi, turistik güzelliklerini, kültürel olaylarını ve güzel insanlarını video filmlerle anlatarak, ülkemizin dünya çapında tanıtılmasına yoğun şekilde hizmet ederek katkıda bulunmaktadır. Bizler, Türkiye?yi yeryüzündeki insanlar için bir tıklama mesafesi kadar yakına getirebilmekten büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. - ANA SAYFA İCİN TIKLAYIN

View My Stats

YASAL UYARI: BU SAYFADA YAYINLANAN METİN RESİM VE VİDEOLAR YALNIZCA GENEL BİLGİ AMAÇLI OLUP SAYFADA BELİRTİLEN BİLGİLERİN DOĞRULUĞU HUSUSUNDA HİÇBİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. ZİYARETÇİLERİMİZİN BURADA BELIRTILEN BILGLERDEN DOLAYI UĞRAYABİLECEĞİ HERHANGİ BİR ZARAR ZİYANDAN ÖTÜRÜ WEB SİTEMİZ HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU TUTULAMAZ VE YÜKÜMLÜLÜK KABUL ETMEZ