Download putty ssh for windows Cute FTP Pro download putty
logo-sm
EN GÜZEL VİDEOLAR İÇİN : videosofturkey.com
 
tonban BU ALANA REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYIN / ÜCRET : 50 YTL AYLIK  


"Dünyadan" Gezi ve Tatil Sayfaları
İspanya ...
Flamenko Ülkesi...

ISPANYA_BANNER_SON free download PuTTY

İSPANYA BAYRAĞI
 

GENEL : Güneybatı Avrupa, Biskay Körfezi, Akdeniz, Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında ve Pyrenees Dağları sınırında, Fransa'nın güneybatısında yer alır.

Başkent:
Madrid / Nüfus: 44.708.964 / Başlıca şehirleri : başkent Madrid, Barcelona , Valencia ve Sevile / Diller: Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. İspanyolca'nın yanı sıra katalan gallego ve bask dilleri konuşulur ki bu diller kendi bölgelerinde resmi dil olarak da kabul edilmektedir. / Din: Nüfüsün % 79,1'i Katolik’tir. / Yüzölçümü: 504,782 km² / Yönetim Şekli : Meşruti Krallık

İKLİM
: Ülkenin genelinde kışlar soğuk, yazlar sıcak ve kuru geçer. Yazın ortalama sıcaklık, 25 C°, kışın ise, 9 C°

COĞRAFYA
: İspanya Portekiz ve Birleşik Krallık’a ait olan Cebelitarık ile birlikte İber Yarımadası’nda 36° ve 43,5° kuzey enlemleri  9° batı ve 3° doğu boylamları arasında bulunur. İspanya İber Yarımadası'nın yedide altısını kaplar. Kuzeydoğusunda  Preneler boyunca Fransa ve Andorra ile İspanya arasındaki sınır uzanır. Bununla birlikte Akdeniz'de bulunan Balear Adaları, Atlantik Okyonusu’ndaki  Kanarya Adaları ve Kuzey Afrika kıyılarında bulunan Septe ve Melilla eyaletleri de İspanya sınırları dahilindedir. Fransa sınırlarındaki Llivia şehri de İspanya'ya aittir. Bununla birlikte Fas kıyılarında bulunan  Chafarinas Adaları, Peñón de Vélez de la Gomera, Alhucemas, Alborán ve Columbretes Adaları ve Perejil Adası da İspanya'ya aittir. 

TARİH ... İspanya tarihi kalıntıları çok bol olan ve kültürel bakımdan da çok gelişmiş bir ülkedir. Ülke başlı başına gezilmesi gereken önemli bir toprak parçasıdır. İspanya'nın başlıca şehirleri başkent Madrid, Barcelona , Valencia ve Sevile dir.
ISPANYA_HARITA_KUCUKMÖ. 1100 yıllarında Fenikeliler, İspanya topraklarında ilk yerleşme merkezleri kurmaya başladılar. Onları Keltler ve Yunanlılar takip etti. Daha sonra Kartacalıların egemenliğine girdi. M.Ö. 202 yılında Romalılar Kartacalıları İberik Yarımadasından attılar. Roma İmparatorluğu bu tarihten itibaren İspanya'da birliği sağladı ve zamanla Hıristiyanlığı buraya yerleştirdi.

M.S. V. yüzyılda İspanya, Germen kabilelerinin saldırılarına hedef oldu. Sırayla Alanlar, Suevler ve Vandalların ardından Vizigotlar İspanya'ya hakim oldu. Vizigotların hakimiyeti uzun sürdü ve Hıristiyanlığı kabul eden Vizigotlar, İspanya’ya Hıristiyanlığı yaydılar. 19.yy.’ın başlarında İspanyollar Amerika’da sömürgeleri bağımsızlıklarını kazandılar.

Birinci Dünya Savaşında İspanya tarafsız kaldı, fakat savaştan büyük ölçüde etkilendi. Putty Download FreeGeneral Primoderivera, çıkan ayaklanmaları bastırarak ülkede diktatörlük kurdu. 1930 yılında iktidardan düştü. Bir yıl sonra yapılan seçimleri Cumhuriyetcilerin kazanması sonucu Kral On sekizinci Alfanso ülkeyi terk etti. 1936'da yapılan seçimlerde solcuların başarılı olması üzerine ülkede iç savaş baş gösterdi.1939'da iç savaşın sona ermesiyle Franco Devlet Başkanı oldu. İkinci Dünya Savaşına de katılmayan İspanya'da ordunun desteğiyle Franco savaştan sonra da yerini korudu. 1969 yılında Franco'nun ölmesiyle yerine Don Juon Carlos geçti. 1976'da Başbakan Navarro'nun istifası ile Carlos kral oldu ve Abolfa Sourez’i başbakanlığa atadı. 15 Haziran 1977'de 41 yıl sonra ilk defa genel seçimler yapıldı. Sourez'in başkanı olduğu Demokratik Merkez Birliği çoğunluğu elde etti. 1981'de sağcı Albay Tejero Cortes'in meclisi basarak yaptığı darbe girişimi sonuçsuz kaldı. 1982 seçimlerini ise Sosyalist Parti büyük çoğunluğu elde ederek kazandı ve 46 yıl sonra İspanya'da yeniden bir sol iktidarın doğmasını sağladı.


BARCELONA_GAUDIBARCELONA 

ŞEHİRLER / KÜLTÜR : Ülke başlı başına gezilmesi gereken önemli bir toprak parçasıdır. İspanya'nın başlıca şehirleri başkent Madrid, Barcelona , Valencia ve Sevile dir. İspanya tarihi kalıntıları çok bol olan ve kültürel bakımdan da çok gelişmiş bir ülkedir. Kültür ve sanat müzeleri de size tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

İspanya'yı ziyaret etmek sadece bol güneş, zengin mutfak ve sıcak insanlar anlamına gelmez. İspanya'da görülecek tarihi ve sanatsal pekçok eser ve harika bir doğa var. Önemli müzeler, etkileyici binalar, tarih kokan caddeler, canlı gece hayatı ve mükemmel plajlarıyla İspanyol şehirleri gerçek bir turizm seçeneği sunuyor. İspanya dinlenmek ve eğlenmek için sizleri bekliyor. Düşündüğünüzden çok daha fazlasıyla geri döneceğiniz harika bir ülkedir İspanya.

İspanya’da kıyı kesimlerde tatil yapıyorsanız denize girebilir deniz ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Eğer iç kesimlerde tatil yapıyorsanız kayak yapabilir kayak yapmanın zevkini çıkartabilirsiniz. İspanya’da alışveriş yaparkende çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca İbiza ve Kanarya adalarında istediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz. İspanya her yönüyle mükemmel bir yer… Gezilmesi ve görülmesi gereken en güzel yerlerden birtanesi…

Katalonya'nın başkenti Barcelona 20. yüzyılın avant-garde sanatı, Roma devrinden kalan tarihi miras ve Modernizmin harika örnekleriyle Akdenizin gerçek bir kozmopolit şehridir. Roma İmparatorluğu geçmişiyle Barcelona uzun bir tarih, ekonomik dinamizm ve sanatsal mirasıyla ön plana çıkar. Müzeler, sergiler, şehirdeki anıtsal heykeller, müzik, sinema ve dansla turistler için gerçek bir cazibe merkezidir. / Sierra Nevada'nın eteklerinde, Darro ve Genil ırmakları arasında Doğu Andalusia'nın ilgi çekici şehirleri yer alır. Granada, Santa Paula (AC Hotel) gibi tarihsel binalar, Albaicín'deki "cármenes"leri (bahçeler içindeki tarihi villalar) ve Sacromonte'daki kaya evleriyle ön plana çıkar. / Valencia ticaret, kültür, sinema, tiyatro, müzeler, müzik ve iş demektir. Sergileri ve fuarlarıyla uluslararası alanda avant-garde stiliyle Avrupa'nın en çekici şehirlerinden biridir. Canet d’En Berenguer'da altın kumlu plajlar kıyı boyunca uzanır. Cullera, Gandía ve Oliva plajları görsel açıdan taşıdıkları zenginlikle dikkat çeker. / Galiçya'nın başkenti Camino de Santiago gastorominin bir sanata dönüştüğü yerdir. Restoranlar, barlar, tavernalar zengin ve özgün mutfağıyla, ancak her bütçeye uygun fiyatlarla ziyaretçilerini ağırlar. Buradaki bölgesel ürünleri, özellikle deniz ürünlerini ve balık çeşitlerini mutlaka denemelisiniz.

Ayrıca, İspanya’da turistlerin genellikle rağbet ettiği gösteri boğa güreşidir. Fakat VIDEOSOFTURKEY olarak biz hayvanlara karşı zulume katiyetle karşı olduğumuzdan bunu şiddetle protesto ediyoruz.

BARCELONA

EKONOMİ : II. Dünya savaşı sonrası diğer ülkeler gibi ispanya ekonomisi de değişim sürecine girmiştir. Bu dönemde tarımın önemi azalmış, hizmet sektörü önem Bazı alanlarda liberalizasyon çalışmaları beklentileri karşılamamış olup, İspanya piyasasının tamamen rekabete açılması için yapılması gereken bazı düzenlemeler bulunmaktadır

 TARIM : Tarım kesiminde ilerleme, arazi kullanımındaki düzenlemeler, kuzey batıdaki ovaların sulanması, tarımda gübre ve makinenin kullanılması ile olmuştur. Ülkede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; üzüm, zeytin, turunçgiller, sebzeler, şeker pancarı ve orta kesimlerindeki platolarda üretilen tahıllardır. Sığır, domuz ve kümes hayvanları yetiştiriciliği ve mandıracılık önemli uğraşılar arasındadır. Ülkede balıkçılıkta ilerlemiş durumdadır. / SANAYİ : Önemli sanayi kuruluşları kuzeydeki Bask bölgesindedir. Burada demir-çelik ve kimyasal madde üreten sanayi kolları egemendir. Yabancı sermaye ile kurulan otomobil sanayisi de gelişmiştir. Bunlar dışında tekstil ve giyim sanayi, gıda ve meşrubat sanayi, gemi inşaatı ve makineli araç sanayisi de oldukça gelişmiştir. /MADEN : Ülkede çıkarılan başlıca madenler; taş kömürü, linyit, demir, uranyum, cıva, pirit, jips, çinko, kurşun, tungsten, bakır, kaolin ve potastır. Elektrik enerjisini, hidroelektrik ve termik santraller dışında nükleer santrallerden sağlar.


VALENCIA

ULAŞIM : İspanya büyük bir turizm bölgesi olmasından dolayı dünyanın birçok yerinden havayolu ile tek seferde ulaşım kolayca ve ucuza sağlanabilmektedir. Avrupa içinden otobüslerle İspanya’ya ulaşımın zorluğu yoktur fakat uzun zaman alması bakımında biraz yorucudur. Ülkenin dört bir yanı denizlerle çevrili olduğundan deniz turizminde de lider ülkelerdendir. Tren yolculuğunu sevenler içinse bulunmaz bir fırsattır, ülke ülke gezerken İspanya’nın başka doğası ve toprağının kokusunu ayırt etme fırsatını canlı olarak yaşayabilirsiniz fakat tren yolculuğu biraz uzun ve en pahalı ulaşım aracıdır. Eğer Karavanınız veya arabanız varsa İspanya’da bulunan bir çok Kamp alanlarından ucuz fiyatlarla faydalanabilir ve güvenli bir biçimde seyahat edebilirsiniz.

VİZE : Avrupa Birliği ülkeleri, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre vatandaşları için pasaport ya da ulusal kimlik kartı yeterlidir. Diğer ülke vatandaşlarından istenilenler: yasal geçerlilik taşıyan bir pasaport, bulundukları bölgeye göre ilgili olan İspanya’nın Büyükelçilik veya Konsolosluk’ larından alınmış geçici giriş veya oturma vizelerinin olması gereklidir. Vize uygulamasının olmadığı ülke vatandaşları için 90 günü aşmamak ve çalışmamak kaydıyla ülkeye giriş hakkı sınırda kontrolleri yapılmak kaydıyla mevcuttur. Geçici kalış vizesi (Schengen Vizesi) yeni bir vizeye gereksinim duyulmaksızın Almanya, Avusturya, Belçika,Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, Norveç, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İsveç’e giriş hakkını sağlar, aynı şekilde bu ülkelerin herhangi birinden alınan vizeyle de İspanya’ya giriş hakkı doğar.


View My Stats