Download putty ssh for windows Cute FTP Pro download putty

logo-sm
EN GÜZEL VİDEOLAR : www.videosofturkey.com

 

tonban
BU ALANA REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYIN
/ ÜCRET : 50 YTL AYLIK  "Dünyadan" Gezi ve Tatil Sayfaları
Amerika ...
Amerika Birleşik Devletleri ...

AMERIKA_BANNER2 free download PuTTY
AMERİKA BİRLEŞİK
DEVLETLERİ BAYRAĞI
 

GENEL : Kuzey  Amerika kara parçasının ortasında, çok geniş olan ve 50 devletin birleşmesiyle kurulmuş olan federal bir cumhuriyettir. Doğuda Atlas Okyanusu, batıda Büyük Okyanus kuzeyde Kanada,  güneyde  Meksika ve  Meksika Körfezi ile sınırlıdır. Doğu ile batı arasındaki A.B.D. nin bu sınırları içindeki yüzölçümü 7.839.000  Alaska ve  Büyük Okyonus'taki bazı adalarla birlikte. 9.686.000 kilometrekaredir. Çeşitli zenginlik kaynakları ve çok kısa zamanda gelişen makineleşmesi sayesinde ve her bakımdan elverişli  coğrafi konumu ile A.B.D. bugün  dünya siyasetinin merkez noktalarından biridir. Yüzölçümü  : 9,629,091.00 km2 / Nüfus : 278,058,881 / Başkent : Washington / Para Birimi : US Doları / Resmi Dili : İngilizce

İKLİM : ABD.’de farklı iklim türleri görülür. Genel olarak karasal iklim hüküm sürmekle birlikte,  kıyı şeritleri daha ılımandır. Orta kısımlar çok yüksek olduğundan, mevsimler arasında pek fazla sıcaklık farkı yoktur. Yaz mevsiminde orta bölgelere alçak basınç hakim olmasına rağmen, okyanustan gelen nemli hava Appalachianlar tarafından engellenmediği için orta bölgeler yaz mevsiminde bol bol yağış alırlar. Batı taraflarında ise yağış daha azdır. Atlantik Okyanusu'na kıyı olan şeridin güney kısmı nisbeten yağışlı ve ılıman olmasına rağmen, kuzeyi daha serin olup kışları pek şiddetli geçer. Güneyde ise, tropikal iklim hakimdir. Burada yazlar sıcak, kışlar ise ılıktır. Her mevsimde bol yağış görülür.
 
TARİH ... 1492 yılında  Avrupalıların keşfinden sonra, İspanyollar, Fransızlar ve İngilizler burada toprak sahibi oldular.. İngilizlere burada koloniler kurdular. Amerika Birleşik Devletleri 'nin kuruluşu, İngiliz tahtının yönetiminden ayrılmayı sağlayan bir devrimin sonucu  olmuştur.

AMERIKA HARITAABD, 1492 yılında  Avrupalıların keşfinden sonra, İspanyollar, Fransızlar ve ingilizle burada toprak sahibi oldular.. İngilizlere burada koloniler kurdular. Amerika Birleşik Devletleri 'nin kuruluşu, İngiliz tahtının yönetiminden ayrılmayı sağlayan bir devrimin sonucu  olmuştur. 1787 tarihli anayasa, merkezi yapıda bile çok kesin bir kuvvetler ayrılığını öngören bir yapı oluşturdu. Kuruluştan bu yana değişmeyen bu yapının, ulus devletler arasında bu düzeyde bir başka örneği bulunmuyor. Devletin ilk dönemlerinde, köleliğin kaldırılması konusundaki tartışmalar bu öneriye karşı çıkan güneydeki 11 eyaletin birlikten çekilmesi ve bunun üzerine yaklaşık 5 yıl süren bir iç savaş yaşanmasıyla sonuçlandı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'na sonradan müdahil olan Amerika Birleşik Devletleri'nin oynadığı rol, her iki savaşın da sonucunu belirledi. 58 bin kayıp verilmesi ile sonuçlanan Vietnam Savaşı da Amerikan tarihinin önemli  oloaylarından biri olmuştur. Toplum dünyanın dört bir yanından gelen halkların bir aynası durumunda. Ftp Putty DownloadKökenleri itibariyle başka ülkelerle bağlantıları olanlar bir yana, halihazırda ülke nüfusunun yüzde 11'i yabancı bir ülkede doğmuş kişilerden oluşuyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk yerleşimcileri daha çok İngiltere ve İrlanda kökenliydi. İkinci dalgayı istemleri dışında kıtaya götürülen Afrikalı köleler oluşturdu. Üçüncü aşamada bu nüfusa milyonlarca Avrupalı katıldı. Bugün ise siyasi özgürlük ve daha fazla refah beklentisiyle bölgeye göç edenler arasında ağırlık Büyük Okyanus kıyılarından gelen Asyalılar ve Latin Amerikalılar'da.

 YÖNETİM ŞEKLİ : Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten meydana gelen bir federal birliktir. Ulusal hükumetin merkezi, District of Colombia'dır. Anayasa; ulusal hükumetin bünyesinin ana hatlarını tesbit eder. Yetkileri ile faaliyetlerini belirler.. Kendine özgü  yetkilere sahip olan her eyalet de öteki işlerden sorumludur. Her eyalet; yönetim bakımından şehir, kasaba, nahiye ve köylere ayrılmıştır. Her eyaletin seçimle gelmiş kendi hükumetleri vardır.

BEYAZ_SARAY


FLORIDA_MERKEZ 

ŞEHİRLER / KÜLTÜR => Amerika‘da dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş 290 milyon insan yaşamaktadır. Amerikan şehirlerinde kendilerine has kültürleri olan göçmen ve etnik gruplar görürsünüz. Bu gruplardaki pek çok insan Amerikan kültürünü yansıtıyor olsa da kendi geleneklerinden ödün vermeyenlerle de karşılaşırsınız.  Amerika’nın belirli bölgelerinde yaşayanlar diğerlerinden farklı davranış ve değerlere sahip olabilirler. Örneğin, geleneksel Kuzeydoğulu bir Amerikalı'nın bakış açısı ile Texas’lı birinin bakış açısı, bir Fransız’la İngiliz’in bakış açıları kadar farklı olabilir.

Amerikalar ile tanışmak kolaydır. Başka bir ülkeden ziyaretçi olarak artı bir “albeniniz” vardır. Bir Amerikalı ülkeniz hakkında bir şey bilmiyorsa, ya da ülkenizin adını daha önce duymadıysa alınmayın, çünkü Amerikalılar farklı ülkeler hakkında bilgi edinmek konusunda çok meraklı ve ilgilidirler. Amerika’da ve işinizde yeni olduğunuz için, sizinle yakından ilgilenen, soru soran cana yakın, yeni  arkadaşlar edineceksiniz.Yeni arkadaşlarınız için artık bir “Kültür Elçisi" durumunda olduğunuzu unutmayın. Kısacası Amerikan kültürünü tam anlayabilmek için içinde yaşamanız gerekmektedir. Çok farklı etnik gruplar olduğu için tam bir mozaik durumundadır.

AMERİKA'NIN BAZI ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ => LOS ANGELES, NEW YORK, WASHINGTON, SAN FRANSISCO, CHICAGO, FLORIDA

BAZI GEZİLECEK YERLER => CHINA TOWN : Canal caddesinden pell caddesine kadar uzanıyor. / SOHO (New York): Günümüzün moda ve sanat merkezi. / CHELSA : Sanat galerileri ,gece hayatı,büyük  mağazalarıyla ünlü semt ünlülerin starların sürekli geldikleri yerler arasında. / STATUE OF LIBERTY (New York) (özgürlük anıtı):Liberty adasında bulunan heykel 1886 yılında yapıldı.Battery parktaki south ferry iskelesinden gemiler her yarım saatte bir kalkıyor. Ulaşımı kolay. / BROADWAY : Brodway de 42. ve 53.caddeler tiyatrolar merkezi. LITTLE ITALY : Chine town ın kuzeyinde bulunan mahallede italyan restoranları ,kahveleri ve butikleri, cafeleri yer alıyor. / CENTRAL PARK (New York) : Parkta yapay göller ,köprüler, hayvanat bahçesi , oyun alanları,açık hava tiyatrosu,kafeler ve yürüyüş alanları bulunuyor. / HARLEM : Afrikadan göçedenlerin ve amerikalı afrikalıların semti. / EMPIRE STATE BUILDING : New york’ un simgesi Haline gelmiş, 381m yüksekliğinde ki binanın 86.katından gece ve gündüz muhteşem bir şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

DISNEYLAND_SON


AMERIKA_BASKET_NBA

EKONOMİ => BALIKÇILIK: Amerika, en büyük balık üreticisi ülkeler arasında yer alır. Tahminen 250.000 balıkçı vardır. Tutulan balığın yarısından fazlası insan gıdası, geri kalanı hayvan maması olarak veya endüstri ve ihraç için balık yağı çıkarmada kullanılır. / TARIM: Amerika, verimli topraklara sahip bir ülkedir.. Toprajklarını % 47’si tarıma son derece elverişlidir. Amerika da yaklaşık olarak 2.300.000 çiftlik vardır. Bunların ortalama büyüklüğü 184 hektardır. Fakat doğudaki çiftlikler çok daha küçük olup, işin çoğunu aile fertleri yapmaktadır. Son elli yıl içinde çiftliklerde yaşayanların sayısı büyük ölçüde azalmıştır. Bugün sadece 6.200.000 kişi çiftliklerde yaşamaktadır. Bununla birlikte üretimde çok büyük bir artış vardır. Başlıca ürünleri mısır, buğday, pamuk, tütün ve meyvadır. Tarıma ayrı bir önem verilmektedir. Başlıca tarım ürünleri arasında ilk sıraları; yulaf, pamuk, tütün ve pirinç almaktadır.

ENDÜSTRİ : Amerikada yaşayanların yirmi milyon kadarı imalat işlerinde çalışmaktadırlar  Her birinde bir milyona yakın işçinin çalıştığı birimler; giyim, madeni eşya, elektrikli makinalar, matbaacılık, dokumacılıktır. Bugün endüstri süratle artan nüfusun ihtiyacını karşılamak için daha az zamanda, daha az insan gücü kullanarak, daha çok üretimde bulunmaktadır Endüstri  hızla yayılmakta, merkez fabrikalarından uzakta ve doğal  kaynaklara, ve yetişmiş işçilerin bulunduğu yerlere yakın modern fabrikalar kurulmaktadır. Ayrıca  ABD. yeryüzü bilimleri ve uzay alanında teknolojiyi çok iyi geliştirmektedir.

DIŞ TİCARET : Birleşik Devletlerin başlıca ihraç malları arasında makine, tarım ve otomotiv ürünleri ile uçak, kimyasal maddeler, yiyecek (kahve dahil), demir ve çelik ürünleri gelir. / HABERLEŞME : Radyo, gazete ve televizyon önemli haberleşme araçları haline gelmiştir. Ülke yayınlarının hemen hepsi özel kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Hükümet ,  ülke içinde yayın yapmaz ve programların konusunu kontrol etmez. Yüzlerce istasyon İngilizceden başka dillerde yayın yapar.
UZAY_PROGRAMIULAŞIM : Şehirler arası ulaşım ve taşımacılıkta demiryolları önemini korumaktadır. Demiryollarının uzunluğu 296.497 kilometredir. Ayrıca St. Lawrence-Büyük göller su yolunun dışında 41.000 kilometrelik bir iç su yolu ağı da bulunmaktadır.Bunun yanı sıra en önemli ulaşım araçları otomobillerdir. Uçak ile yolculukta  rağbet son yıllarda iyice artış göstermiştir. Ülkede 12.700 sivil havaalanı, 37 karayolu şirketi vardır. Yirmi altı bölgesel kontrol merkezi şehirlerarası hava trafiğini idare eder.

VİZE : Vize alabilmek için,  Amerikan Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. . Bunun için, İstanbul Tepebaşı'nda bulunan Amerikan Başkonsolosluğu'na müracaat etmeniz yeterlidir. Marmara Bölgesi dışındaki Anadolu şehirlerinden başvuracak kişiler, Ankara'da bulunan Amerikan Büyükelçiliği'ne başvurmalıdırlar. Yeşil pasaport sahipleri, başvurularını Ankara'dan da yapabilirler

AMERİKAN VİZELERİ
2 TÜRLÜDÜR
=> Göçmen vizesi : Daha çok GREEN CARD (YEŞİL KART), olarak bilinir ve süresiz olarak Amerika'da kalma ve çalışma hakkı verir. Göçmen vizesi sahiplerinin Amerikan vatandaşlarından farkları; oy kullanamamaları, Amerika hükümetinin sağladığı bazı imkanlardan faydalanamamaları ve gerekli görüldüğü hallerde sınır dışı edilebilmeleridir. / Göçmen olmayanların vizeleri : Göçmen olmayan vizeler, A ile S arasında bir harfle belirtilir. Hepsinin kendine göre özellikleri vardır. En önemlileri F-öğrenci vizesi, M-öğrenci vizesi, J-ziyaretçi değişim vizesi, H-işçi vizesi ve R-geçici din görevlisi vizesidir. Bir yabancı, aynı anda, birden fazla göçmen olmayan vizeyi elinde bulunduramaz fakat göçmen vizesi ve göçmen olmayan vizeyi bulundurabilir. İkisi arasında bir bağlantı yoktur


View My Stats