Download putty ssh for windows

logo-sm
EN GÜZEL VİDEOLAR İÇİN : www.videosofturkey.com

 

tonban
BU ALANA REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYIN
/ ÜCRET : 50 YTL AYLIK  "Dünyadan" Gezi ve Tatil Sayfaları
Lizbon...
Yedi tepe üzerine kurulu şehir ...

Download PuTTY
GENEL : Istanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu olan Lizbon, Arnavut kaldırımları, yokuşlu yolları ve tarihi binaları ile benzerlikler gösteren bir kenttir. Ancak Lizbon’da kat kat binalar, gökdelenler bulmak neredeyse mümkün değildir. Otantik bir yapısı vardır. Bunu insanlarında da görebilirsiniz. Kent bulunduğu konum açısından İstanbul’a oldukça çok benzemektedir. Lizbon’da da Aynı İstanbul Boğazı gibi kenti ikiye bölen Tejo nehri vardır. Lizbon için turistler 'Beyaz kent' tanımını kullanıyor. Tepeden limana baktığınız zaman  gördüğünüz şey, bembeyaz evlerdir. Sokaklarda dolaştığınızda  adeta İstanbul’u yaşadığınızı hissedersiniz..

Lizbonu diğer Avrupa başkentlerinden ayıran özelliği, kültürü ve mimari farklılığıdır. Şehri gözlemlemenin en kolay ve romantik yolu, kalesine çıkmak. Castelo de São Jorge'dan kentin tamamını görebilirsiniz.

 
GÖRÜLECEK GEZİLECEK YERLER ... Diğer Avrupa şehirlerinden farklı bir mimariye sahip ve beyaz evleri, arnavut kaldırımları ve yedi tepesiyle İstanbul'u andıran şehir ...

ROMA_HEYKELBELEM KULESİ : Kız Kulesine oldukça benzeyen bir yapıdır. Denizin içinde olan bu yapı, eskiden sefere çıkan denizcileri gözlemleyebilmek için inşa edilmiştir. Kuleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dikilitaşı çok çekicidir. Üzerinde zaferi simgeleyen bir kaide mevcuttur. Kenarlarında ise, bağımsızlık savaşlarının isim ve tarihleri yazılmıştır.

RESTAURADORES MEYDANI:
1640  yılında Portekiz'in  bağımsızlığını sağlaması anısına açılmıştır.

MUSEU NACIONAL ARTE ANTIGA
:
Portekiz sanatının ilk dönemlerden 19. yüzyıl başlarına kadar olan dönemdeki gelişmeleri öğrenmek ve anlamak için ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. 1884 yılında Tejo nehrinin yakınlarında kurulmuştur.

VASCO DA GAMA KULESİ 145 metre uzunluğundaki kuledir. Portekizli kaşifin  adı verilmiştir. 1998 yılında Lizbon'da düzenlenen EXPO  fuarı öncesinde inşaa edilmiştir.

AVENIDA LIBERDADA : Lizbon’un en ünlü caddelerden biridir. 1755’deki  Lizbon depreminden  açılmıştır.Bulvar, 1800 li yılların mimari tarzına sahiptir. Download Putty InstallerMitingler , gösteriler, festivaller genellikle bu caddede yapılmaktadır. I.Dünya Savaşı sırasında ölenler içinde bir anıt mevcuttur.

CRISTO REI ANITI : Almada’da yapılmıştır.nehrin sol kıyısında Almada'da bulunur. Tüm şehre hâkim bir noktada kolları açık şekilde görülen anıt heykel Rio de Janeiro'daki Corcovado anıt heykeline benzer bir şeklide, II Dünya Savaşı’ndan sonra Portekiz’in yıkımdan kurtarılması  dolayısıyla şükran amacıyla yapılmış bir anıttır.

TEATRO NACIONAL DE SAO CARLOS : Lizbon'un opera salonu sonbahar ve kış dönemlerinde çok yoğun  gösteriler yapılır.

PARQUE EDUARDO VII : Kent merkezinde bulunan büyük bir parktır.arque Eduardo VII, ve Avenida da Liberdade'nin devamında bulunur. Park adını, açılışı sırasında orada bulunan İngiltere Kralı VII. Edward'dan alır.


LIZBON_OTEL 

KALINACAK YERLER

HOTEL VIP ZURIQUE
Rua Ivone Silva, no: 18
HOTEL BOTANICO
Rua Mãe Dágua nº16-20
HOTEL VIP SANTA IRIA
Estrada Nacional 10, Nº 1260
RESIDENCLA OLIVEIRA
Rua dos Caminhos de Ferro, 70-20

HOTEL TIARA PARK ATLANTIC LISBON
Rua Castilho, 149 - 1099-043
RESIDENCIAL JARDIM DA AMADORA
Lg Major Humberto Da Cruz No 3, Amadora - 2700 - 545
HOTEL INTERNACIONAL Rua da Betesga, Nr 3 As Janelas Verdes Inn Tel: 21 86 396 81 43
SHERATON LISBOA HOTEL Tel: 21 357 57 57
LIZBON_RESTORANNEREDE NE YENİR : Lizbon'da  yemek denilince akla ilk gelen deniz ürünleridir. İstiridyeler, ıstakozlar, balık çeşitleri içinde  ağız tadınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Üstelik fiyatları da oldukça uygundur. Klasik  Portekiz yemeklerinin tadına bakmak istiyorsanız, Bairro Alto'daki herhangi bir restorana girebilirsiniz. Brada bulunan restoranlar genellikle küçük işletmelerdir. Çoğunlukla buradaki restoranlar aile tarafından işletilen, ufak ve ucuz yerler. Kentin en lüks restoranları ise eski bir rıhtım olan Kais ve Blues. Buralarda Lizbon cemiyet hayatının önde gelenlerine rastlayabilirsiniz. Yemek sonrası ise tatlı Portekiz şaraplarının tadına bakmayı ihmal etmeyin. Bazı restoranların adları => RESTAURANTE ELEVEN / TEATRO NACIONAL DE CARLOS : Deniz ürünlerinin tüm çeşitlerini burada bulabilirsiniz.Sonrasında da keyifle kahvenizi yudumlayabilirsiniz. / Largo Sao Carlos no:2 91/6892285 / PERRIRINHA DE ALFARNA : Alfamo bölgesinde bir yemek yeri.Oldukça köhne bir yapıdır. 1 Beco Do Esrırato 8868209 / RUA DE BELEM : Çörekleri ile ünlüdür. Kesinlikle bu çöreklerden tatmalısınız. Belem manastırının olduğu yerdedir. / REFUGIO DA ROCA : Izgara kalamar yemek istediğinizde gidebileceğiniz bir yerdir. Fakat saat 15:00 e kadar gitmelisiniz. O saatten sonra servis yapılmıyor. Estrada Do Cabo Da Roca 27 9290898 / BAR  IGCOGNITO 29 Park Place, Cagheys Park, Cardiff, CF10 3BA 02920412190 / FOUR SEOSENS HOTEL RİTZ LISBON

EN İYİ GECE KULÜPLERİ ... Gara Maritima Da Alcantara, Salsa Latina, Blues Cafè, rua da Cintura do Porto, Edificio 226; Alcântara-Mar, rua da Cozinha Economica 11; Bar do Rio, Armazen A-Porta 10, Cais do Sodre; Speakeasy vardır.


LIZBON_ULASIM2

ULAŞIM : İstanbul’dan Lizbon’a  Salı, Perşembe  ve Pazar  günleri seferler var. .Ulaşım genellikle metro ile yapılır.

En önemli havaalanları Lizbon’daki Portela Havaalanı, Faro, Porto’daki Francisco Sá Carneiro Havaalanı, Funchal (Madeira), ve Ponta Delgada’dır (Azorlar).

Bunun dışında şehrin her yerine tranvaylar ile ulaşabilirsiniz.Lizbon’da yüzyılı aşkındır kullanılan tramvayların yanısıra üç adet füniküler de oldukça ilgi çekmektedir. Bunlar Elevador da Glória, Elevador da Bica ve Elevador da Lavra ‘dır. Feribotla Tejo nehrinden karşıya geçmek isterseniz, 10 dk. gibi bir zamanınızı alacaktır. Üstelik manzarının güzelliğini de doyamayacaksınız.

Diğer bir seçenekte trenlerdir. Eğer bir araç kiralayıp şehir turuna çıkmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken Lizbon’da fazla kurallara uyulmadığıdır. Ayrıca trafik levhaları pek bulunmamaktadır.View My Stats