Download putty ssh for windows

logo-sm
EN GÜZEL VİDEOLAR İÇİN : www.videosofturkey.com

 

tonban
BU ALANA REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYIN
/ ÜCRET : 50 YTL AYLIK  



"Dünyadan" Gezi ve Tatil Sayfaları
Budapeşte ...
Adını içinden geçen nehrin iki yakasından alan kent ...

BUDAPESTE_BANNER2
GENEL : Tuna nehrinin iki yakasındaki bölgelerden doğuda olan BUDA ve batıda olan PEŞTE bir araya gelince olmuş size BUDAPEŞTE. Burası Tuna nehrinin en güzel yerlerinden biridir. Buda kısmında küçük tepeler var ve şehrin kalesi buraya kurulmuş. Kanuni’nin fethetttiği Budin kalesi burada bulunuyor ve burada son derece zengin bir  görüntüs var. Peşte kısmı daha  düz ve daha çok yerleşim merkezi görüntüsü veriyor. Macaristanın başkenti olan bu şehrin nüfusu 2 milyon civarındadır. Uluslararası bir turizm kentidir. Operalar, katedraller, müzeler görülmesi gereken yerleridir. Pek çok sayıda tarihi kalıntıya ve kaplıcalara sahip olan bu kent, diğer Avrupa kentlerine de yakındır. Mimarisinde Osmanlı etkileri oldukça fazladır.

TARİH : Uzun yıllar süresince muhtelif  uygarlıklar tarafından ele geçirilmiş olan Buda kalesi defalarca yıkılıp baştan yapılmış. Kalenin tarihi 12. yüzyıla kadar gidiyor. Buradaki müzeye çevrilmiş binalar ve de bilhassa tarih müzesi görülmeye değer. Mattias kilisesi de burada bulunmakta. Bölge Tuna’nın en güzel yerlerinden biri olduğu için ilk yaşayanlar tarih öncesine kadar gidiyor. Macarlar 12.yy.’da bu bölgeye gelmiş. Macarların Türk olduğu savı kısmen doğru. Kuzeyde bir yerlerde olan Macar kavimleri On Ogur Türkleriyle birleşip kaynaşmış ve batıya birlikte göç etmişler 12.yy. da Budapeşte’yi beğenip yerleşmişler. Macarca’daki birçok Türkçe terim de o zamanlardan kalma (yani Osmanlı etkisi değil). 1542'den itibaren 150 yıl Osmanlı yönetiminde kalmış. Osmanlı özellikle hamamlar başta olmak üzere bayağı yatırım yapmış Budapeşte’ye (tabi kiliseleri camiye çevirerek verdiği tahribatı da göz önünde bulundurmak lazım). Fakat bir hamamla Gül Baba adında bir din adamının türbesi hariç o zamandan birşey bırakmamışlar.







OTEL"



 

GÖRÜLECEK GEZİLECEK YERLER ... Koyu gölgeli sokakları, tas binaları, narin mimarisi, suskun caddeleri, yaz yagmurları ve Barok ile baslayıp Cigan'a uzanan müzigi ile Budapeste romantizmin sehridir. Tuna nehrinin ortasından aktığı şehir aynı zamanda müzeleri, tiyatroları, festivalleri ve kaplıcalarıyla da ünlüdür ...

BUDPESTE_KILISEBudapeşte’ye gittiğinizde mutlaka Tuna boyunca yürüyecek ve tarihin akışını hisedecek ve harika manzaralarla karşılaşacaksınız. Peşte tarafında binaların arasında uzayıp giden bir yaya yolu var. Sağlı sollu kafe ve dükkanlarla cıvıl cıvıl klasik bir turist mekanı. Şehrin güzel yanı bunun gibi şenlikli insanların dolaştığı yiyip içtiği birçok mekanı var.

Tuna’nın kuzeyinde Margaret adası var. Ada yemyeşil ve şehrin kocaman birkaç parkından biri. Adanın içinde yüzme havuzları, spor tesisleri, 1-2 otel ve hatta Roma kalıntıları var. Çoluk çocuk hafta içi olmasına rağmen çimlere yayılmış, kimi güneşleniyor, kimi oyun oynuyor, kimi spor yapıyor, doğanın tadını çıkarıyor.

Şehrin en güzel yanı toplu taşıması. Gerçekten şehri bir ağ gibi ören, bir durağa gittiğinde en fazla 10 dakika bekleyip bir araca binebildiğiniz, yollarda otobüs ve tramvayların önceliğinin olduğu, dolayısıyla saatlerce yolda beklemediğiniz, herşeyin zamanında ve yerinde saat gibi çalıştığı bir sistem. 4 metro hattına ek olarak tramvay ve otobüslerle bütün şehre hizmet verebilen bir sistem.

Budapeşte’nin sokak düzeni Habsburg stili dairesel yollara sahip ve bunlar ağaç sıralarıyla bezeli ANDRASSY UT BULVARI gibi önemli kavşaklarla birleşiyor. Putty Win7 DownloadAndrássy út’un başladığı yerin hemen yanında, KAHRAMANLAR MEYDANI var. Burada ulusun büyük önderlerinin heykeli yükseliyor.

TERÖR MÜZESİ EVİ (VI. Andrássy út 60, 374 2600, , pazartesileri kapalı), bir zamanlar Naziler ve sonrasında komünist gizli polisi tarafından kullanılmış bir binada, zulüm üzerine etkileyici bir sergi. Merkeze doğru  yol aldığınızda, 1884’te Miklós Ybl tarafından inşa edilmiş şaşalı OPERA BİNASI (VI. Andrássy út 22, 353 0170) ve azizin mumyalanmış sağ elini de barındıran AZİZ STEFAN BAZİLİKASI (V. Szent István tér, 317 2859)  nı göreceksiniz.

Onun biraz ilerisinde, Zincir Köprüsü’nü göreceksiniz. Buda ve Peşte arasındaki geçit. Köprünün Buda ayağı Kale Tepesi’nin görülecek mekanlarının dibinde. Tepede Kraliyet Sarayı kompleksi, devasa MACAR MİLLİ GALERİSİ ’ni (224 3700), MİLLİ SZECHENYİ KÜTÜPHANESİNİ (224 3848), MATTHIAS KİLİSESİ' ni (I. Szentháromság tér 2, (355 5657) ve muhteşem manzarasıyla BALIKÇI HİSARI' nı görebilirsiniz.

ÖNEMLİ YERLER => OPERAHAZ : 1200 kişilik opera binası ile Budapeşte’nin en seçkin kültür merkezidir. / VİDAMPARK : Budapeşte’ de eğlencenin kalbi burada atar. / PESTİ VİGADO : Konser salonu, hayvanat bahçeleri, sirkleri ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. / AQUINCUM MUSEUM : 2000 yıl önce yapılmış olan bu bina eşsiz mimarisi ile görülmeye değer. Budapeşte müzelerinin dışında tiyatroları ve festivalleri ile ünlü bir kültür şehridir. / SOYKIRIM ANITI MERKEZİ :İlgi çekici yerler arasında, dünyanın ikinci en büyük sinagogudur. Budapeşte Kaplıcaları  mutlaka görülmesi, gidilmesi gereken yerler  arasındadır.

KAPLICALAR => SZECHENYI MEDICINAL BATH : Avrupa’daki kaplıcaların en büyüğüdür. / KALLERT FURDO :  Banyo, çamur banyoları ve fizik tedavileri yapılır. Osmanlılar döneminde adı, “Açık Ilıca” olarak bilinirdi. / DUDOS FURDO : Osmanlılar döneminde Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Sekiz kemerli büyük kubbelidir. Büyük bir havuzu vardır. / CESENI FURDO : Adı verilen kaplıca ise, Budapeşte’ye bir saat uzaktadır. İçinde bir de türk hamamı vardır.


OTEL"



 

KALINACAK YERLER

SEASONS GRESHAM PALACE
5 – 6 Rosovelt Ter
HİLTON BUDAPEST
Hessar Andres Ter Tel. 1 889 66 00
ART OTEL
Bem Rakpart 16 – 19 Tel. 1 487 9487
HOTEL VICTORIA
Bem Rakpart 11 Tel. 1 36 457 8080






Download PuTTY ssh client



NEREDE NE YENİR : Budapeşte halkı  acıya oldukça düşkündür. Tatlı bir şeyler yemek isterseniz oldukça büyük porsiyonlarda servis yapıldığını unutmayın. Pankek ve tatlılarının üzerine değişik soslarla süsleyip bambaşka tatlar oluşturuyorlar. Macar mutfak kültründe  patates ve ev yapımı makarnanın ayrı bir yeri vardır. Macaristan mutfağında domuz etinin eksik olmadığını bilmelisiniz.

Salata mönüleri  çok seçenek sunar. Kapalı Çarşı'da satılan, taze meyve ve sebzelerde masanızdan eksik olmayacaktır. Budapeşte'den  Macar salamı ve peynir ile hazırlanmış mezelerin tadına mutlaka bakmalısınız.. Brendi ve kanyaklarının meşhurdur. Bilhassa  kayısı kanyağı "barack" ve tatlı şarapları ile geleneksel biralarının tadına mutlaka bakmalısınız.

GUNDEL RESTAURANT
Allatkerti ut 2 Tel: 321 3550
RESTAURANT KARPATIA
Ferenciek Tere 7-8 H-1053 Tel  : 36 317 35 96
KEHLI RESTAURANT
Tel: (36 1) 250-4241 Mókus u. 22., 1036 Budapest

BUDAPESTE_TRAMVAY

ULAŞIM

Yabancı Havayollarının hemen hepsi Budapeşte’ye aktarmalı olarak uçuşları bulunmaktadır. Malev Havayolları’nın İstanbul’dan  Budapeşte’ye  direkt uçuşları bulunmaktadır.

Budapeşte’deki Ferihegy Havaalanından şehrin her tarafına  minibüs ile ulaşabilirsiniz. Havaalanında minibüs servislerini organize eden birimler bulunuyor. Havaalanı otobüsleri yarım saat aralıklarla haraket etmektedir.


View My Stats