Download putty ssh for windows

logo-sm
EN GÜZEL VİDEOLAR İÇİN : www.videosofturkey.com

 

tonban
BU ALANA REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYIN
/ ÜCRET : 50 YTL AYLIK  "Dünyadan" Gezi ve Tatil Sayfaları
Eyfel Kulesi ...
Sanat ve Aşk Şehri Paris'in Simgesi
eyfel_kulesi
GENEL : Eyfel Kulesi, Paris'in ünlü demir kulesinin adıdır. Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın ve bilhassa Paris’in sembolü halini almıştır. İsmini, inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den alır.

Eyfel Kulesi Gustave Eiffel'in firması tarafından, Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir. Kule, 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi'nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı için yapılmıştır. Aslen 1888 Fuarı için Barcelona'ya yapılması planlanan kule, bu fikir reddedilince Paris'te Seine Nehri'nin kıyısında Champ de Mars'da yapılmasına karar verilmiştir. 1889 yılında yapılan BIE (Expo)nin temelleri atılmış ve kule Gustave Eiffel'e tasarlatılmıştır. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin 'in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre'dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirmiştir. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur.
Download Putty Manager

  GÖRÜLECEK YERLER ... En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar.

En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır.

Download PuTTY ssh clientKulenin, 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları, Gustave Eiffel'in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yılındaki açılış tarihden önceki 5 ayda 1,9 milyon kişi ziyaret edince, yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4'ü çıkartılmıştır. Böylelikle Eyfel Kulesi, daha başından, kazanç sağlayan bir şirket görünümüne bürünmüştü.

Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar. İlk başlarda Eiffel, Kule'ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından, kalmasına izin verildi.

Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiş, özel teknikler sayesinde günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir. 200.000 metrekare alanda bulunan Eyfel Kulesi her 7 yılda bir, 60 ton boya ile boyanır. Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken, çalışma 15 ay sürer. Bu işlem sırasında 1.500 fırça, 5.000 zımpara kağıdı ve 1.500 iş tulumu tüketilir. Ayrıca güvenlik maksadıyla toplam 50 km güvenlik halatı, 20.000 metrekare koruyucu ağ kullanılır. Boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon avro tutar. Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür. Kule 3 renk tonunda boyanır. En açık renk zirvede kullanılırken, en koyusu zeminde kullanılır.

MANZARA PLATFORMLARI : Kamuya açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur. Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir.

Kulenin açılışından sonra, ilk platforma kadar 50 yolcu taşıyan iki hidrolik asansör kullanıma girmişti. Bunlar için gerekli hidrolik presler 16 sütuna monte edilmişti. Kuzey kanadından başka bir asansörle ikinci kata ulaşılıyordu. 2. Dünya savaşı sırasında, işletim sistemindeki hasarlar sebebiyle bunlar devre dışı kalınca, Adolf Hitler kuleye yaya olarak çıkmak zorunda kalmıştı.

1983 tarihinde ikinci ve üçüncü katlar arasına, 1000 tonluk yürüyen merdivenin yerini alan, 4 yeni turuncu asansör monte edildi. Yürüyen merdiven 654 basamaklı ve 3 m genişliğindeydi.


KULE İLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER :
Eyfel Kulesi, 14. Şubat 2007'den itibaren 'non-smoking' yani sigara içilmeyen bir kule olmuştur. (Restaurantlar hariç) / 12.2.2007'de küresel ısınmaya dikkat çekmek için 'gezegenimiz için 5 dakikalık dinlenme' kapsamında, güvenlik ışıkları hariç, kulenin tüm ışıkları 5 dakikalığına söndürülmüştür. Ayrıca kuleyi işleten SETE şirketi elektrik şirketiyle %100 geri dönüşümlü enerji kullanmak için 'YEŞİL' sözleşme imzalamıştır. / Özürlüler sadece 1 ve 2. katlara çıkabiliyorlar, kendi güvenlikleri açısından tepeye çıkmalarına izin verilmiyor. / Kulede evlenmek yani düğün töreni yapmak mümkün değil, sadece ticari amaçlı ziyafetler düzenlenebilmektedir. / Kule, Paris halkına aittir. / Girişte güvenlik vardır ve çantalar aranıyor, bavul sokulması yasaktır. / Hayvan sokulamıyor. (Görme özürlülerin köpekleri ise girebiliyor)

EYFEL KULESİ VE TÜRK SANATÇILARI : Eyfel Kulesi, tüm dünya sanatında olduğu kadar türkiye’de sanat dallarının pek çoğunun ana temasını oluşturmuştur. Esin kaynağı olmuştur. Nazım Hikmet, Eyfel Kulesini çelik bir zürafaya benzetmiş, Bedri  Rahmi şiirlerine Eyfel Kulesini Galata Kulesiyle evlendirmeye çalışmıştır. Keza Cahit Külebi bir şiirinde Eyfel’in kaç minare boyunda olduğundan bahsetmiştir.Eyfel Kulesi yıllar boyu sanata ve sanatçıya ilham kaynağı olmuş ve olmaya da devam edecektir. İçinde  sanatı aşkı barındırmaya devam ederek…. (VOT)

VIDEOSOFTURKEY YORUMU :
Paris'e gidip de Eyfel kulesini görmemek olmaz. Vaktiyle halk tarafından istenmeyip de şimdi "DEMİR BAYAN" olarak Parislilerin gururu olan bu yapıtı görülecek 100 yer arasına hem de en başta dahil edebiliriz. Bununla beraber, Türkiye'de o kadar "TARİH KOKAN" değerli yerlerimiz var ki, ne olur öncelikle onları ziyaret etmeyi tercih edelim. Muhteşem kültürümüzü tanıyıp çocuklarımıza tanıtalım.

PARIS_OTEL 

BAZI KALINACAK YERLER :

EIFFEL CAMBRONNE : Otel; 15. Bölgenin kalbinde şık ve huzur dolu bir bölgede yer almaktadır. En yakın metro istasyonu, doğrudan 3 durak sonra Eiffel Kulesi'ne ulaştırmaktadır. Konukların, yakınında güzel restoranlar ve orijinal mağazalar bulabilecekleri otel; geleneksel bir Paris yapısıdır. Son zamanlarda yenilenen temiz; dış cephesi ile otel; Paris'in tüm şık bölgelerinde görülen "Haussman" tarzını yansıtmaktadır. . Kahvaltı salonu, oldukça geniş ve çekicidir. öğle ve akşam yemekleri için konuklar; çevredeki bir dizi restoran arasından seçim yapabilmektedirler. / www.eiffelcambronne.com/


FOUR SEASONS GEORGE V. : Otel; ünlü V. George Sokağında Champ Elysees'den birkaç adım ötededir. Birçok ünlü bar, restoran, lüks mağazalar ve tiyatroları ile gerçekten kendine ait bir karakteri olan harika bir bölgedir. Son zamanlarda tamamiyle yenilenen otel; çok şık Hausmann tarzında inşa edilmiş; 8 katlı, gösterişli bir yapıdır. www.fourseasons.com/paris/


ABACA MESSIDOR : Otel Paris'in sol yakasında olup Gare Montparnasse'a ve Eiffel Kulesi'ne yakındır. Aynı zamanda "Parc D Exposition de Versailles"'e göre de uygun bir konumdadır. Bölge canlı dır ve buradan toplu taşım araçlarına kolaylıkla erişilebilmektedir. Ana Otel Binası geleneksel olup rahatlatıcı bir bahçe aracılığıyla  "Pavillion" adı verilen ikinci bir binaya bağlanmaktadır. edilmiş olan oturma salonuna açılmaktadır. Otelde herhangi bir restoran yoktur fakat zemin katta 2 kahvaltı salonu bulunmaktadır. www.abacahotel.com/

EYFEL_RESTORAN

NEREDE NE YENİR : Oldukça zengin çeşitliliğe ve duyarlı bir damak zevkine sahip Fransız Mutfağının belli başlı yemekleri şöyle sıralanabilir; Başlangıçlar - Krudite (yeşil sebze, domates, havuç, kereviz ve salatalıktan oluşan çiğ sebze tabağı); sosis, soğuk et ve ezme çeşitleri. Çorbalar - “Potage” denen bir çeşit sebze çorbası; sarımsak sosu, peynir ve kruton ile servis yapılan balık çorbası. Balık - Buğulanmış ya da tereyağda sote edilip bademle pişirilmiş alabalık Et - Genellikle az pişirilmiş olarak yenir. Eğer iyi pişmiş isterseniz “Bien Cuit”, orta pişmiş isterseniz “A Point”, az pişmiş isterseniz “Saignant” ve ekstra çiğ isterseniz “Blue” diye belirterek sipariş vermeniz gerekir. Etler genellikle değişik soslarla birlikte servis edilir. Peynirler - En yaygın olarak tüketilenler Blue Rokfor, keçi peyniri, Camambert ve Brie’dir. Bölgelere göre değişen daha bir çok lokal peynir çeşitleri mevcuttur. Şarap - Beyaz şaraplar genellikle balıkla birlikte, kırmızı şaraplar ise etle birlikte içilir. Kırmızı şarap daha yaygındır. Ayrıca çok popüler olan Rose şarap çeşitleri de mevcuttur. (KAYNAK : BIGGLOOK)

LES DEUX MAGOTS : 170 blvd, St Germain, 6th Metro Durağı: St-Germain-des-Pres  +33 (1) 49 26 06 60 / İsmini iki tahta maymun heykelinden alan Les Deux Magots, Paris’in en ünlü kafelerinden birisi. Eski zamanlarında Jean Paul Sartre ve Hemingway'in başına geçtiği kafenin en büyük rakibi ise hemen yanındaki Cafe de Flore.

CAFE DE FLORE :172 blvd, St Germain, 6th - Haritada Göster Metro Durağı: St-Germain-des-Pres
 +33 (1) 45 48 55 26  / Cafe de Flore de ünlü rakibi Les Deux Magots gibi Sartre, Simone de Beauvoir ve Camus gibi tanınmış yazarların uğrak yeri olmuş ve Varoluşçuluk Hareketinin kalbinde yer almıştır. Cafe de Flore, haftanın her gün sabah 07:00 gece 01:30 arasında açık.

LE DAUPHIN :
167 rue St. Honoré, 1st - Haritada Göster Metro Durağı: Palais Royal, Musée du Louvre /  +33 (1) 42 60 40 11 / Le Dauphin Louvre'un bir blok kuzeyinde André Malraux Meydanı'nda bulunan Le Dauphin, 1945'den bu yana aynı aile tarafından işletiliyor. Geleneksel şeylerin yanı sıra çeşitli yörelerden şaraplar ve çeşitli kahvelerin yanında akılda kalacak lezzette tatlılar da sunuluyor. Yanındaki yemek odası loş ışıkları ve rahat ortamıyla gelenlere meydanın trafiğinden uzak hoş bir sığınak sağlıyor.

RENDEZ VOUS DES BELGES : 23, rue de Dunkerque, 10th Metro Durağı: Gare du Nord  +33 (1) 42 82 04 72 / Burada sadece the Gard du Nord ve Gare de L'Est var) oldukça sevilen ve tavsiye edilen bir kafe. Ayrıca burada yüzde yüz saf Arap kahvelerinden oluşan lezzetli harmanları tatmak mümkün.

AUX VILLES DU NORD (10TH) : 23 rue de Dunkerque, 10th / Metro Durağı: Gare du Nord  +33 (1) 45 26 31 55       / Randez-Vous des Belges'in hemen sağ yanındaki Aux Villes du Nord'un içinde arka kısımda bir restoranı

BUFFET DE LA GARE DE PARIS-AUSTERLITZ : Rue de Dunkerque, 10th Metro Durağı: Austerlitz
Telefon:                +33 (1) 45 84 38 55       
 

PARIS_METRO

ULAŞIM / İLETİŞİM :

Adres : Champ de Mars, 75007 Paris - Fransa / Web Sitesi : www.tour-eiffel.fr

PARİS'E ULAŞIM : Paris'te iki tane havalimanı vardır : Paris'in 16 km ( 10 mil ) güneyindeki Aéroport d'Orly ve 27 km ( 17 mil ) uzaklıktaki Aéroport Charles de Gaulle'dır. Paris'te uçuşlar düzenli olarak yapılır; ancak kısa mesafelerde uçak yerine yüksek hızlı TGV tren sisteminin kullanılması daha mantıklıdır. Eğer uçak bulma konusunda endişeleniyorsanız "De Gaulle" Havalimanı'nında şansınız çok daha yüksektir. Paris'te Fransa ve Avrupa'daki diğer yönlerde hizmet veren altı büyük tren istasyonu vardır. Bunlarda en fazla ilgi gören hat Channel Tunnel - Londra hattıdır. Ayrıca Paris - Amsterdam ve Paris - Brüksel hatlarında görev yapan TGV trenleri de mevcuttur. Euroline otobüsleri de Paris ile diğer Avrupa başkentleri arasında seferler düzenler. Ayrıca İrlanda - Fransa hattında görev yapan feribotlar da mevcuttur. (Kaynak: bigglook)


View My Stats